Původní historická fasáda a uvnitř struktura poskládaná z barevných trubek a tubusů desítek eskalátorů. To je nová podoba býčí arény, jedné z dominant Barcelony. Město, které si už od Gaudího dob zakládá na extravagantních stavbách, v ní získalo budovu, z jejíchž ochozů se mohou nejen turisté kochat krásným výhledem na město.

Změna to byla logická. Katalánsko se brzy stane druhým španělským územím (po Kanárských ostrovech), kde bude korida zakázána. Na rozdíl od zbytku Španělska, které považuje tento krvavý sport za součást svých národních tradic a nemíní se ho vzdát.

Poslední býčí zápasy se v historické budově ze začátku 19. století konaly v roce 1977. Když do arény několik desetiletí po posledních toreadorech vkročily stavební čety, byla stavba pokryta graffiti a už dlouhá léta sloužila jako příbytek pro bezdomovce.

Šlo o obtížnou rekonstrukci. Architekt Richard Rogers při ní musel počítat s velmi křehkou konstrukcí původní stavby. "Bylo by jednodušší postavit to celé znovu," říká o svém projektu. Fasáda byla nakonec zachována, vnitřní prostor byl ale zcela přestavěn. Aby toho dosáhl, musel ji během stavby architekt nechat vznášet na speciálních pilotech. Díky tomu teď v jediné budově koexistuje vnější skořápka připomínající arabskou minulost poloostrova s hi-tech vzhledem moderního obchodního centra.

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se