Zahraniční obchod České republiky skončil v dubnu přebytkem 12,6 miliardy korun, který byl meziročně o 1,5 miliardy korun nižší.

Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v dubnu vzrostl o 14,8 procenta a dovoz o 16,8 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 15,8 procenta na 445,3 miliardy korun, vystoupal tak na nejvyšší dubnovou hodnotu od vzniku ČR.

Růst přebytku vykázaly v dubnu podle statistiků stroje a dopravní prostředky o 6,5 miliardy korun a průmyslové spotřební zboží o jednu miliardu Kč. Naopak u surovin se snížil o 1,5 miliardy Kč, u polotovarů a materiálů o 0,7 miliardy a u nápojů a tabáku o 0,1 miliardy korun.

Deficit se pak prohloubil u minerálních paliv o 3,9 miliardy Kč, u chemických výrobků o 2,2 miliardy a u potravin a živých zvířat o 0,3 miliardy korun, uvedl ČSÚ.

Meziročně v běžných cenách se zvýšil vývoz o 29,6 miliardy korun a dovoz o 31,1 miliardy Kč.

Obrat zahraničního obchodu v meziročním srovnání vzrostl o 15,8 procenta. Podle ČSÚ vlivem posílení koruny vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod rychleji při přepočtu na eura a dolary než obchod vyjádřený v českých korunách.

Analytik: Hospodářství táhnou automobilky

Podle očekávání do výsledků opět promluvily drahé energetické suroviny, tedy ropa a zemní plyn, s jejichž vysokými cenami se postupně vypořádává celá ekonomika, komentuje poslední čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

"Velmi pozitivní roli v českém zahraničním obchodu roli stále sehrávají auta a tentokrát i elektrotechnika.
Za pozitivní považuji pokračující vývozní expanzi. Export roste o téměř 15 %, v eurovém vyjádření dokonce o 19 procent.

Pozitivní výsledky průmyslu, stejně jako zahraničního obchodu, se odvíjejí především od vývoje poptávky po automobilech. Automobilky jsou tak dominantní silou ovlivňující letošní výkon českého hospodářství. Ostatní obory a odvětví jsou bohužel zatím jen v závěsu, komentuje Dufek.