Japonská společnost Nintendo se v minulých dnech stala terčem kybernetického útoku. Hackeři podle jejího nedělního sdělení sice pronikli k firemnímu serveru, žádných citlivých údajů o klientech ani o firmě samotné se ale prý nezmocnili.

Nintendo je výrobcem herních konzol Wii a na trhu si konkuruje především se společností Sony a její konzolou PlayStation, stejně jako se společností Microsoft, která provozuje konzoly Xbox.

Mluvčí firmy Ken Toyoda podle agentury AP řekl, že útok se odehrál před pár týdny a hackeři se při něm zaměřili na server americké součásti firmy.

,,Žádná třetí strana škody neutrpěla, faktem ale zůstává, že to byl pokus o průnik do našeho systému," řekl mluvčí.

Útočníci se sami přihlásili na sociální síti Twitter. Jedná se o stejnou skupinu s názvem LulzSec, která podle všeho minulý týden napadla servero japonské společnosti Sony.

,,Nintendo nás nezajímá. N64 (herní konzola Nintendo) se nám až moc líbí - upřímně doufáme, že Nintendo tu díru zalepí," uvedli hackeři ve zprávě na síti Twitter. Na server Nintenda prý zaútočili jen z legrace.

Citlivé informace unikly ze Sony

Větší smůlu měla jiná japonská společnost Sony, která se v minulých měsících stala terčem útoků hackerů hned několikrát. I v tomto případě hackeři útočili na servery amerických poboček.

Na jaře se hackeři ve dvou vlnách dostali ke zhruba 100 milionům zákaznických účtů, kde se zmocnili čísel kreditních karet, jmen, adres i telefonních čísel uživatelů. Manažeři Sony byli kvůli tomu předvolání před výbor amerického Kongresu.

 

Zatím není jasné, kdo za největšími útoky na servery Sony stojí. Za nejnovějším útokem proti webu společnosti Sony Pictures, který byl oznámen v noci ze čtvrtka na pátek, je patrně skupina hackerů, kteří si říkají Lulz Security, nebo jen LulzSec. Název si odvodili z anglického sousloví "laugh out loud" (výsměch) a při posledním útoku se dostali k osobním údajům více než jednoho milionu klientů Sony.

,,..je zarážející, že v aktuálním případě jde o chybu tak typickou a trapnou. Na to se právě snažili útočníci poukázat. Rozhodně to není dobrá vizitka pro Sony a její vývojáře," řekl pro IHNED.cz šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

Sony už v souvislosti s kybernetickými útoky na své servery kontaktovala americký Federální vyšetřovací úřad (FBI). Firma rovněž tvrdí, že posílila zabezpečení svých sítí.

 Poslední útok hackerů na společnost Sony pro server IHNED.cz okomentoval šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

1/ V čem se liší současný útok na Sony od toho dubnového?

Liší se v mnohém. Technicky se jedná o zcela jiný typ útoku. Zatímco při prvním byly velmi sofistikovaně využity slabiny v herní konzoli PlayStation 3, aktuální útok používá naprosto běžnou a jednoduchou techniku SQL injection a ukazuje na trapnou chybu vývojářů Sony. Útoky se také liší motivací a dopadem. Zatímco první útok byl pravděpodobně předem ohlášenou pomstou za žalobu vývojáře George Hotze a žádná citlivá data nebyla zveřejněna, dnešní útok je prostou ukázkou bezpečností slabiny a útočníci už ukradené informace zveřejnili.


2/ Jek je možné, že se situace měsíc po úniku dat znovu opakuje? A to u tak velké firmy, která má jistě na vyšší zabezpečení dostatek prostředků?

Každý větší systém zákonitě obsahuje bezpečnostní chyby. Spíš je zarážející, že v aktuálním případě jde o chybu tak typickou a trapnou. Na to se právě snažili útočníci poukázat. Rozhodně to není dobrá vizitka pro Sony a její vývojáře.

3/ Jaké dopady to podle Vás bude mít na Sony?

Rozhodně tím nejvíce utrpí důvěryhodnost Sony v očích veřejnosti a zákazníků. Staří uživatelé mají smůlu, protože už vlastní zařízení a hry pevně svázané s firmou. Výměna herní konzole se vším příslušenstvím za konkurenční by je tak stála i desítky tisíc korun. Noví zákazníci ale budou určitě přemýšlet, komu dají čísla svých karet a ke komu se přivážou koupí nové herní konzoly. Prodeje Sony tím mohou výrazně utrpět.