Česká republika a Spojené státy v září začnou vyjednávat o změnách smlouvy na ochranu investic. Po jednání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem to ve čtvrtek ve Washingtonu řekla vedoucí představitelka americké diplomacie Hillary Clintonová. Po dlouhých jednání tak vyhověla české straně, která smlouvu považuje za nevýhodnou. Dokument je podle ní příčinou toho, že se stává častým terčem arbitráží.

Spojené státy dlouho neprojevovaly ochotu dohodu změnit. Letos ale Česko pohrozilo, že smlouvu vypoví a v jednáních nastal obrat, který ve čtvrtek stvrdila Clintonová. Schwarzenberg její postoj označil za pokrok a úspěch.

"Myslím, že jednoznačně na několika rovinách jsme jim sdělili, že buď začneme seriózně jednat, nebo to prostě vypovíme a šmytec. Pro jednu velmoc by to bylo nepříjemné, kdyby se jim vypověděla smlouva," uvedl ministr. Česko by bylo vůbec první zemí, která by smlouvu o ochraně s USA vypovědělo.

Praha smlouvu s Američany podepsala na počátku 90. let, kdy bylo nutné dát americkým investorům najevo, že je pro ně Česká republika bezpečné území. USA mají podobné smlouvy s více než 40 rozvíjejícími se nebo rozvojovými zeměmi. V západní Evropě takové smlouvy nepotřebují. Věc se často řeší třeba dohodami o volném obchodu.

"Posílená dohoda"

Podle Schwarzenberga by jednání o smlouvě mohla být završena na počátku příštího roku. Rovněž Clintonová projevila zájem o rychlé vyřešení situace. Američané se ještě nicméně před začátkem vyjednávání musejí seznámit s předpisy Evropské unie, které by mohly dohodu ovlivnit. Úprava dohody se zřejmě vyřeší formou dodatku k současné úmluvě. Clintonová ve čtvrtek mluvila o jednáních o "posílené" dohodě.

"Je záměrem ministra Schwarzenberga i mým, aby jednání začala v září a postupovala co možná nejrychleji. Lituji, že jsme po deset let nebyli schopni dosáhnout dohody s jedním z našich nejbližších přátel, partnerů a spojenců. Nyní ale tento proces popoženeme," uvedla. Dodala, že jde o vysokou prioritu americké vlády a že věří tomu, že novou dohodu schválí jak český parlament, tak americký Kongres.

Riziko spekulativních arbitráží

Dohoda pochází z roku 1991 a platí od roku 1992. Čechům vadí zejména to, že umožňuje vůči Praze vést řetězově arbitráže, které už byly jednou rozhodnuty. Dohoda tak podle české strany vyvolává riziko spekulativních arbitráží, jejichž jediným cílem je získat od státu peníze.

"I geograficky by mělo platit ... že se nesmí jednat o jedné věci dvakrát, a tudíž když se ta firma obrátí na jeden soud, tak rozhodnutí platí, a ne že se může obrátit na různé soudy v různých zemích," podotkl Schwarzenberg.

Miliardy korun za arbitráže

Česko již v arbitrážích přišlo o miliardy korun. Nejvíce, deset miliard korun, muselo uhradit americké společnosti CME za znehodnocení její investice do televize Nova. Arbitráže navíc stát stojí stovky milionů korun na právním poradenství.

V současnosti je pro ČR nejpalčivějším problémem arbitráž se společností Diag Human, které by Praha měla za zmařenou investici zaplatit přes osm miliard korun. Vládě se částku nechce platit, a právníci druhé strany jí tak hrozí exekucemi českého majetku v zahraničí.