Po asijské krizi bylo asi 50 % globálního růstu generováno v Asii, v následujících letech ale čistý přínos tohoto regionu klesne k nule. Tato změna dynamiky v Číně a dalších zemích bude znamenat, že investice, které spoléhají na silnou poptávku v těchto zemích, zklamou.

Její počátek byl přitom patrný již před tsunami v Japonsku, bylo by tedy chybou domnívat se, že současné zpomalení představuje pouze důsledek této katastrofy. Pro CNBC to uvedl Steen Jakobsen, investiční ředitel v Saxo Bank.

„Na trzích přijde 10 – 15% korekce a po ní budeme kvůli nedostatečnému růstu svědky QE3 a podobných kroků ze strany monetárních institucí,“ uvedl Jakobsen.

Dobře by si podle něho měly nadále vést velké mezinárodní společnosti, nicméně z globálního pohledu již bylo dosaženo maxima u ziskovosti firem a společnosti již z dosavadních nízkých sazeb vytěžily vše, co mohly. Nedá se tak čekat, že by jejich rozvahy ještě sílily.

Růstový potenciál má před sebou naopak zlato. „Skutečná korekce“ na trhu s akciemi totiž sebou nese to, že „lidé budou hledat útočiště u hmotných aktiv“. Poslední dny na trzích podle Jakobsena tuto tezi potvrzují.

Investor se nedomnívá, že by se trhy staly imunní vůči problémům v Řecku. Jediný, kdo v to věří, jsou „politici, kteří jen odsouvají řešení problému do budoucnosti“. Skutečné obavy v něm ale vyvolává možnost rozšíření nákazy na Španělsko. K tomu by ovšem nemuselo dojít přímo kvůli vývoji v Řecku, ale kvůli problémům Španělska samotného, které trpí nezaměstnaností převyšující 20 %.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se