Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v květnu podle předběžných a sezonně přepočtených údajů na rovných sedm procent. Dostala se tak nejníže od znovusjednocení země před 20 lety. V dubnu činila 7,1 procenta.

Jak včera uvedl spolkový úřad práce, počet lidí bez práce klesl za měsíc zhruba o 8000, což nenaplnilo odhady ekonomů. Podle jejich předpovědí měl být pokles zhruba čtyřikrát výraznější. Odborníci odhadovali, že počet lidí bez práce klesne až o 30 000 uchazečů.

V květnu bylo v Německu zhruba 2,97 milionu nezaměstnaných. Pro srovnání, v dubnu nemělo práci přibližně 2,98 milionu Němců a loni v květnu činil počet lidí bez práce dokonce 3,25 milionu.

Pokud jde o meziroční srovnání, před rokem činila míra nezaměstnanosti 7,7 procenta. Letošní květen byl přitom již čtvrtým měsícem v řadě, kdy se míra nezaměstnanosti snižovala.

Vývoj situace na německém trhu práce podle ekonomů potvrzuje, že Německo zůstává v rámci eurozóny před ostatními zeměmi a do značné míry táhne současné oživení celé měnové unie.

Ekonomické vyhlídky Německa navíc zůstávají velmi příznivé, čemuž nasvědčují i hospodářské výsledky mnoha tamních firem. V růstu by měl pokračovat export, a to hlavně díky pokračujícímu oživení globální ekonomiky. Zároveň se však zvyšuje domácí poptávka.

Německá centrální banka i ministerstvo financí sice upozornily, že tempo hospodářského růstu se snižuje, oživení z nejhlubší poválečné recese ale dále pokračuje. V prvním čtvrtletí vykázala německá ekonomika růst v rozsahu 1,5 procenta, převážně díky silné domácí poptávce.

Zpomalování tempa hospodářského růstu by nicméně ve druhé polovině roku mohlo zbrzdit tvorbu nových pracovních míst, odhadují analytici. "Lze očekávat, že ve druhém pololetí přestane nezaměstnanost klesat," varuje analytik VP Bank Jörg Zeuner.

Vyhlídky na pokles tempa růstu ekonomiky zatím nepoznamenaly náladu podnikatelů, která zůstala podle statistik stabilní. Ekonomika by si tak mohla podle odborníků udržet růstovou dynamiku déle, než se čekalo.

Německo patří ke státům, které snižují celkovou míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Ta podle údajů za letošní duben činila 9,4 procenta. V eurozóně je nezaměstnanost nepatrně vyšší. Ve státech platících eurem činil v dubnu podíl lidí bez práce 9,9 procenta.

Meziročně míra nezaměstnanosti v EU v dubnu mírně klesla. Ve státech platících eurem dosahovala před rokem 10,2 procenta a v celé EU 9,7 procenta.

V dubnu bylo v EU podle odhadu Eurostatu 22,5 milionu nezaměstnaných, z toho přibližně 15,5 milionu připadlo na eurozónu. Proti březnu klesl v EU počet nezaměstnaných o 165 000, na čemž se 115 000 lidmi bez práce podílela eurozóna. Meziročně bylo v dubnu v EU bez práce o 702 000 a v eurozóně o 457 000 lidí méně. S největší mírou nezaměstnanosti - 20,7 procenta - se již tradičně potýká Španělsko. Nejmenší nezaměstnanost má Nizozemsko, a to 4,2 procenta.

V Česku je podle Eurostatu šestá nejnižší míra nezaměstnanosti z 27 států EU - v dubnu činila 6,8 procenta. Menší byla podle metodiky Eurostatu kromě Nizozemska jen v Rakousku, Lucembursku, Německu a na Maltě.

7 %

Květnová míra nezaměstnanosti v Německu

9,4 %

Dubnová nezaměstnanost v celé Evropské unii

6,8 %

Dubnová míra nezaměstnanosti v České republice podle údajů Eurostatu