Americký prezident Barack Obama na páteční schůzce s představiteli středoevropských států vyzval Polsko, aby svými zkušenostmi z pádu komunistického režimu pomohlo k rozvoji demokracie v arabských zemích, které se letos zbavily dlouholetých vládců. V sobotu o tom informovala agentura AP.

 

Obama přímo srovnal současné nepokoje v arabském světě se svržením komunistického režimu v Polsku v 80. letech 20. století.

Podle AP chtěl Obama ukázat, že dvě desetiletí po přechodu k demokracii se z Polska stala rostoucí ekonomika a strategický americký partner na mezinárodní scéně a že v Egyptě a v Tunisku se může stát totéž.

Americký prezident tak navázal na jednání summitu G8 ve francouzském Deauville, odkud do Polska v pátek přiletěl. Summit se zabýval především pomocí pro země severní Afriky a Blízkého východu, které přejdou k demokracii.

O zkušenostech z pádu autoritářského režimu mluvil na večerním jednání i polský prezident Bronislaw Komorowski.

"Velmi počítáme s výměnou zkušeností, které střední a východní Evropa získala na své cestě k demokracii," řekl polský prezident.

Obama se v pátek ve Varšavě sešel s představiteli zemí střední a východní Evropy. Podle agentury Reuters s nimi jednal v sále, kde byla dojednána Varšavská smlouva, vojenský pakt zřízený v ropce 1955 Sovětským svazem jako protiváha Severoatlantické aliance v době studené války.

Obama přijel upevňovat vztahy

Prezident Václav Klaus si myslí, že záměr Obamovi návštěvy je jiný. Novinářům v sobotu řekl, že americký prezident do Polska přijel, aby dal střední Evropě najevo, že na ní Spojené státy nezapomněly.

"Prezident Obama nepřijel s žádným projektem, návrhem, příslibem něčeho," řekl Klaus. "Měl pocit, že má tomuto regionu (střední Evropě) sdělit, že na něj Amerika nezapomíná, že o něm ví," dodal český prezident.

Podobné setkání s prezidenty a premiéry jedenácti zemí bývalého východního bloku se uskutečnilo i během Obamovy návštěvy v Praze loni v dubnu.

Jisté obavy, zda Obamova administrativa neztrácí o region střední a východní Evropy zájem, vzbudilo v září 2009 rozhodnutí šéfa Bílého domu zrušit plány svého předchůdce George Bushe na výstavbu protiraketového štítu, jehož části měly být v Polsku a České republice.

 

 

Proti plánům Bushovy vlády rozmístit na polském území desítku protiraket a v Česku radar ostře protestovalo Rusko.

Obama varuje před Běloruskem

V sobotu, po jednání s nejvyššími polskými představiteli, Obama varoval před vývojem v Bělorusku. V zemi, kde vládne autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, soudy posílají opoziční aktivisty do vězení.

"Situace v Bělorusku je nepřijatelná," prohlásil Obama na tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem. Už dříve upozornil, že to, co se nyní děje v Bělorusku, může mít vliv na celý region střední a východní Evropy. "Je důležité, abychom Bělorusy podporovali při budování občanské společnosti," uvedl dnes Obama.