Když banka hledá nového zaměstnance, mnohem častěji se rozhlíží mezi muži než mezi ženami. Podobně například firma, která potřebuje hlavního ekonoma, obchodního nebo finančního ředitele.

HN získaly průzkum společnosti Profesia, ze kterého vyplývá, že na prestižních pozicích v oborech jako bankovnictví, obchod, management kvality nebo finance mají muži až třikrát větší šanci, že je osloví zaměstnavatel s pracovní nabídkou než ženy.

 

„Průzkum zahrnuje 80 tisíc životopisů uveřejněných na pracovním portálu Profesia.cz v České republice. Průzkum říká, kolikrát si zaměstnavatel prohlédl životopis a kontaktní údaje uchazeče v daném oboru v období od ledna 2010 do dubna 2011,“ upřesňuje Lucia Burianová z pracovního portálu Profesia.cz.

 

Data tedy znázorňují záměr zaměstnavatele ještě předtím, než vůbec pozve uchazeče do výběrového řízení.

Největší rozdíly mezi preferencí mužů a žen jsou v oborech bankovnictví, obchod, ekonomika, finance a účetnictví. Tady si firmy až třikrát častěji prohlížejí životopisy mužských uchazečů. Když hledají lidi do vrcholového managementu, prohlížejí si mužské životopisy dvakrát častěji.

Naopak nejmenší rozdíl mezi muži a ženami personalisté dělají v oborech strojírenství, v automobilovém průmyslu nebo v pomocných pracích.

Stereotypní chování

„Zaměstnavatelé uvažují stereo­typně – na místa spojená s vysokými výdělky a vysokými požadavky na pracovní nasazení preferují muže podle stereotypního předpokladu, že je u nich kariéra na prvním místě, jsou draví a mají větší ,tah na branku‘,“ říká Helena Skálová z organizace věnující se postavení mužů a žen Gender Studies. Dodává, že postavení žen se v Česku postupně lepší, ale jde o velmi pozvolný proces.

„Takový výzkum je důležitý, protože více upozorňuje na bariéry v hlavách odpovědných osob, na jejich stereotypní uvažování. Naopak výzkumy, které pracují s počty přijatých a nepřijatých uchazečů, lze interpretovat i tak, že vybraní kandidáti byli prostě lepší,“ upozorňuje Skálová.

Výzkum také zjistil, že šance mužů a žen na to, že je firmy osloví s pracovní nabídkou, jsou téměř vyrovnané na začátku jejich kariéry, zhruba v 17 až 19 letech. Jak roky přibývají, šance mužů rostou. Ve 32 letech se firmy zajímají o muže až třikrát intenzivněji než o ženy.
Muži mají až třikrát větší šanci, že se dostanou na prestižní pozici

Na pozice v bankovnictví, ekonomice nebo financích firmy až třikrát častěji hledají mezi muži.

 

Porovnání šancí na trhu práce podle pohlaví a vybraných pracovních oblastí

Porovnání šancí na trhu práce podle pohlaví a vybraných pracovních oblastí