98 procentní akcionářský souhlas je pro společnost velký úspěch, pokud vezmeme v úvahu, že více jak třetina akcií je rozdělena mezi minoritní akcionáře.

Co se lze ale očekávat od úspěšného přesídlení NWR do Velké Británie? Po provozní stránce téměř nic. Ředitelství nadále zůstává v Amsterodamu a zisky díky tomu budou i nadále zdaňovány v Holandsku.

ONLINE CHAT

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek bude ve čtvrtek od 12:00 hostem online chatu na serveru IHNED.cz.

Své otázky můžete klást zde:

Listing „nového“ NWR založeného v Británii mělo jediný cíl, a to obejít tím striktní pravidla pro výběr společností do široce sledovaných indexů Londýnské burzy FTSE, které diskriminují zahraniční společnosti tam obchodované. Jako holandská společnost nemělo NWR šanci už například proto, že zahraniční společnost zařaditelná do FTSE indexů nesmí mít majoritního vlastníka.

Tato a další prohibitivní podmínky byly přesídlením odstraněny, čímž se pro NWR otevřela cesta k zahrnutí do rodiny FTSE indexů hned v rámci první nadcházející revize, která vstoupí v platnost 20. června.

Kam s ním?

Na světoznámý „blue-chips“ index FTSE 100 NWR zatím nedosáhne. Bylo by tomu tak podle původního plánu managementu, který počítal s přesídlením do Anglie po převzetí Bogdanky. NWR samotné by mohlo být povýšeno mezi elitní stovku akcií a předpokladu, že ceny jejích akcií a na ní navázaná tržní kapitalizace povyskočí čtvrtinu.

Do indexu středně velkých společností, tzv. „Mid Caps“, FTSE 250, má ale NWR cestu bezpečně otevřenou. Dle našich propočtů by mohlo získat váhu v indexu až 0,47 procenta.

Možná důležitější je ale současné zařazení do indexů těžařského sektoru, jako například FTSE 250 Mining. NWR by zde mělo získat podobnou váhu a bude tím zařazeno po boku globálních těžařů jako BHP Billiton či Rio Tinto, tedy společností 50-krát, respektive 25-krát větších dle jejich celkové hodnoty na burze než NWR samotné.

Co zařazení do indexů může přinést?

A proč může být zařazení do indexů tak důležité? Vytvoří se tím dodatečná poptávka po akciích NWR, a to aniž by se na společnosti samotné cokoliv změnilo. Skladba pasivně řízených fondů a ETF standardně téměř přesně kopíruje strukturu indexů.

I u většiny aktivně spravovaných fondů se portfolio manažeři snaží překonat výkonností svého portfolia index sloužící jako benchmark. Pokud by do svého portfolia akcie NWR nenakoupili při jejich zařazení do benchmarkového indexu, de fakto by tím sázeli na to, že výkonnost akcií NWR bude slabší než růst celého indexu samotného.

O NWR

NWR je přední těžební společností ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku, vlastní ostravskou důlní firmu OKD.

NWR se v prvním čtvrtletí letošního roku dostala z loňské ztráty do zisku tři miliony eur. Výsledek ale byl hluboko pod odhady analytiků, které se pohybovaly od necelých osmi milionů eur do 21 milionů eur.  Vytvořený zisk v prvním čtvrtletí podle předsedy představenstva NWR Mike Salamona souvisí s příznivějšími podmínkami na trhu a nárůstu cen uhlí a koksu.

Spoluvlastníkem NWR je Zdeněk Bakala, který je také většinovým majitelem vydavatelství Economia, které také provozuje server iHNED.cz a vydává Hospodářské noviny.

 

Vzhledem k velikosti takto spravovaných portfolií by měly být jejich nákupní objednávky skutečně významné. A jako pro cokoliv obchodovaného na trhu, i ceny akcií, NWR nevyjímaje, jsou hnané nabídkou a poptávkou.
Zahrnutí do FTSE indexů by mělo podpořit i likviditu akcií.

Investoři se pomalu přesouvají do Londýna

V prvních dvou týdnech obchodování nového NWR změnilo na burzách vlastnictví o 20 procent akcií méně, než v průměru za šest měsíců předcházejících přesídlení. Z výsledků deseti obchodních seancí ale těžko dělat závěry.

Co se ale plně projevuje už dnes, je nárůst objemu obchodů v Londýně na vrub aktivity na parketu pražské burzy. To je umocněno i tím, že za převod akcií z České republiky do Velké Británie musí investoři platit prohibitivní 1,5-procentní poplatek vztahující se na všechny britské akcie a nově i na NWR.

Zdali se tato domněnka potvrdí a rozšíření okruhu investorů o fondy kopírující FTSE indexy a globální investory specializující se na těžební sektor pomůže ceně akcií NWR vzhůru a podpoří likviditu, se tedy ukáže už během června.

Na co NWR peníze použije?

Lze však uvažovat i další důvody této akce jako například snadnější přístup ke kapitálu k profinancování případných budoucích akvizičních příležitostí (po neúspěchu v Polsku tentokrát pravděpodobněji na Ukrajině), které vedení NWR dlouhodobě sleduje.

Alternativně však můžeme spekulovat i o tom, že poptávka nových investorů by mohla posloužit pro úspěšný exit současného majoritního akcionáře. Do OKD vstoupil před sedmi lety a jako finanční investor se už může blížit ke konci svého investičního horizontu.

Velmi pozitivní situace na trhu s uhlím, stejně jak tomu bylo před primární veřejnou nabídkou v roce 2008, a ceny koksovatelného uhlí jako hlavního produktu NWR na historických maximech 330 dolarů na tunu, takovou spekulaci jenom podporují.

Autor je analytikem společnosti Wood & Company