Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes začne přijímat kandidatury na svého nového šéfa, který v čele této prestižní finanční instituce nahradí Francouze Dominiqua Strausse-Kahna.

Kahn minulý týden odstoupil z funkce kvůli obvinění ze znásilnění pokojské.

MMF chce jmenovat nového šéfa do konce června. Nepsaným pravidlem je, že v čele MMF stojí zástupce Evropy. Tato tradice je však v posledních dnech terčem velké kritiky, a to zejména ze strany rozvojových zemí.

Za hlavní favoritku v boji o nejvyšší funkci v MMF je označována francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. Strausse-Kahna v čele fondu prozatím nahradil Američan John Lipsky.

Rozvojové země žádají transparentní volbu

Velké rozvojové země s podporou Japonska zpochybňují nebo přímo odmítají tradiční nárok Evropy na obsazení funkce šéfa Mezinárodního měnového fondu.

Evropa trvá na tom, že zejména s ohledem na nynější dluhovou krizi v eurozóně chce mít v čele fondu svého člověka a hodlá se shodnout na společném kandidátovi.

Čína a Japonsko nepřímo varovaly před tím, aby si USA a Evropa mezi sebou opět sjednaly pokoutní výměnný obchod, a vyzvaly k otevřenému a transparentnímu procesu. Pro změnu přístupu k výběru šéfa klíčové globální finanční instituce se vyslovili také představitelé Turecka, Mexika, Brazílie a Jihoafrické republiky.

Skupina bývalých zemí Sovětského svazu v čele s Ruskem pak rovnou navrhla vlastního kandidáta, guvernéra centrální banky Kazachstánu Grigorije Marčenka.

Dohady o Lagardeové podpořilo sdělení úřadu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který uvedl že Evropa je schopna předložit vynikajícího kandidáta. "Evropská unie ... může přeložit kandidaturu velmi vysoké kvality," uvedl Sarkozyho úřad a dodal: "Evropa se musí rozhodnout jednotně."

/Vizitku Christine Lagardeové najdete v dnešních Hospodářských novinách./