Hlavní město ve středu obnovilo řidičské zkoušky, které pozastavilo poté, co policie rozprášila tým zkušebních komisařů pražského magistrátu a tři čtvrtiny z nich obvinila z korupce.

Z původních 19 komisařů jich bez obvinění zůstalo pět. A ti nápor absolventů autoškol nemohou zvládnout.

"Ve středu bylo vyzkoušeno 35 žadatelů," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská. Průměrně přitom zkoušky absolvuje denně zhruba 100 lidí, výjimečně až 150.

Město slibuje, že zákonný termín 15 dní od doby, kdy se lidé ke zkoušce přihlásí, dodrží. "Stávající komisaři budou dělat přesčasy a zkoušet i o víkendu," oznámila Krásenská.

Současné neobviněné pětici by měli pomoci i čtyři další komisaři, kteří mají potřebná oprávnění a městu se je podařilo získat na výpomoc. Více jich prý na trhu volných není. Smlouvu by měli podepsat v pátek. "Chceme je přijmout na dobu určitou, což je nyní nejrychlejší způsob," sdělila Krásenská.

Současně vypsalo město na volná místa výběrová řízení. Protože počítá s tím, že většina přihlášených nebude mít průkaz zkušebního komisaře, bude je muset i vyškolit, což potrvá nejméně dva měsíce.

S obviněnými úředníky ukončil magistrát okamžitě pracovní poměr. "Sepsali jsme rozvázání pracovního poměru dohodou. Všichni podepsali," řekla Krásenská.

Policie získala tip na telefon

Policie zatkla komisaře přímo během testů, které absolventi autoškol sepisovali. Úředníky obvinila z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby, učitele zase z podplácení - zařizovali, aby problémoví žáci udělali zkoušky.

"Aby v tom jelo tolik lidí, navzájem o sobě věděli a dělili si peníze, v tom je ten případ ojedinělý," uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Na počátku ročního sledování byl přitom tip na telefonní číslo, na němž se dá zařídit bezproblémové složení řidičské zkoušky. Policisté proto nasadili svého člověka, který na dané číslo zavolal a vydával se za zájemce o řidičský průkaz. A poté ve vytipovaných autoškolách nasadila i odposlechy.

Podle informací HN policisté pracují i s verzí, že si komisaři a učitelé vytipovávali slabé žáky, jimž pak nabízeli zkoušku za úplatek.

ÚAMK:  Systém zkoušek umožňuje korupci

Podle čtvrtečního prohlášení Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) je současný systém závěrečných zkoušek nepřijatelný, nefunkční a umožňuje korupci. V celé Evropě takový systém podle něj nemá obdoby.

ÚAMK podle prohlášení, které ČTK poslal mluvčí Igor Sirota, bojuje za změnu systému zkoušek už 15 let. V souvislosti s korupční aférou na pražském magistrátu se nyní rozhodl předložit návrh znovu. Klub kritizuje především to, že systém zkoušek mají na starosti obce s rozšířenou působností.

"Tento systém je třeba nekompromisně opustit, protože je systémově v naprostém rozporu s celospolečenskými požadavky na provádění zkoušek," tvrdí Sirota. "Na prvním místě musí být kvalita výuky, nikoliv ryze komerční cíle," dodává.