České ministerstvo zahraničí chystá vyhoštění ukrajinských diplomatů. Jde o reakci na nedávné vyhoštění dvou českých diplomatů z Kyjeva, které Ukrajina obvinila z údajné špionáže. Zástupci ambasády České republiky už ze země odletěli.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) patří k diplomatickým zvyklostem, že v případě podobné události platí pravidlo reciprocity. "I v této záležitosti to tak bude," prohlásil ministr. Dodal ale, že Česká republika podobný krok učiní diskrétně, bez zbytečné publicity.

Podle neoficiálních informací se tak dosud nestalo. Česko-ukrajinské vztahy ale podle ministerstva ještě více ochladly.

Dva pracovníky české ambasády v Kyjevě ukrajinské ministerstvo vyhostilo s argumentem, že s pomocí dvou placených ukrajinských spolupracovníků získávali informace a dokumenty o ukrajinském zbrojním průmyslu.

Zajímali se prý rovněž o vývoj nových zbraní a o zakázky ukrajinských zbrojovek pro Rusko. Oba údajné informátory českých diplomatů ukrajinská kontrarozvědka SBU odhalila a zadržela.

Odveta za azyl?

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg  (TOP 09) si ale myslí, že vyhoštění byla připravená akce, související nejspíš s tím, že Praha nedávno udělila azyl bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi, jehož ukrajinské úřady stíhají.

Souvislost s kauzou Danylyšyn Ukrajina odmítla.

 

Případy, kdy Česko vyhostilo zahraniční diplomaty:

Leden 2000 - Z Česka musel odejít asistent ruského vojenského přidělence. Údajně získával citlivé informace o technologiích NATO i od úředníků státní správy, kteří mají přístup k citlivým údajům. Rusko poté vypovědělo ze země jednoho z českých diplomatů, jenž působil jako zaměstnanec vojenské sekce ambasády v Moskvě.

Duben 2001 - ČR musel opustit konzul a druhý tajemník iráckého velvyslanectví. Jeho činnost byla podle vyjádření MZV "neslučitelná se statusem diplomata". Irák recipročně vyhostil jednoho pracovníka české ambasády.

24. března 2003 - Ministerstvo zahraničí vyhostilo vedoucího iráckého zastupitelského úřadu v Praze. O týden dříve museli zemi opustit čtyři níže postavení diplomaté. Všichni byli vyhoštěni, protože se zabývali činností, která "se neslučuje s jejich statusem", uvedlo MZV.

21. ledna 2005 - ČR vypověděla běloruskou diplomatku v reakci na podobný krok Běloruska, které musel opustit český diplomat Pavel Křivohlavý. Minsk jej vinil z porušení zákonů; podle tamních úřadů konzumoval alkohol s mladistvými chlapci a měl s nimi i sexuální styky. Navíc byl tehdy ke konzultacím do ČR povolán šéf českého zastupitelského úřadu. MZV označilo postup běloruských úřadů za propagandu nedemokratického režimu a podle české policie se Křivohlavý nedopustil trestného činu.

Jaro 2005 - Z Česka odjel diplomat jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu poté, co jej k tomu vyzvali pracovníci vojenské kontrarozvědky, která odhalila jeho činnost. Cizinec, podle informací MfD občan Ruska, se pokoušel navazovat kontakty na ministerstvu obrany a na generálním štábu.

19. dubna 2006 - ČR vyhostila kubánského atašé. Vízum mu nebylo prodlouženo kvůli tomu, že Havana týden předtím vypověděla českého diplomata Stanislava Kázeckého, kterého obvinila z podvratné činnosti a práce pro USA. České ministerstvo zahraničí toto nařčení odmítlo.

Květen 2006 - České úřady odmítly prodloužit akreditaci zpravodaji ruské vládní tiskové agentury RIA-Novosti Leonidu Sviridovi, který byl podle informací tisku odhalen jako agent. Podle spekulací médií byl tento krok důvodem, proč ruské úřady neprodloužily koncem léta akreditaci moskevskému zpravodaji České televize Janu Moláčkovi.

17. srpna 2009 - Z ČR byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví. Dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se nevrací z dovolené. Vojenské zpravodajství údajně získalo informace, že oba diplomaté zřejmě pracují pro ruské tajné služby.

16. května 2011 - MZV oznámilo, že chystá vyhoštění ukrajinských diplomatů jako reakci na nedávné vyhoštění.