Minulý týden manželka Usámy bin Ládina vypověděla, že v tajemné vile žili více než pět let. Americké tajné služby je posledních několik měsíců sledovaly ze sousedního domu, kde si vybudovaly základnu. Barack Obama nyní vyzval Pákistán, aby vyšetřil podpůrnou síť, která umožnila šéfovi Al-Káidy ukrývat se v domě tak dlouho.

Obama v nedělním rozhovoru v televizi CBS řekl, že hledaný terorista musel mít v Pákistánu "nějakou podpůrnou síť". Zatím ale prý neví, zda její součástí byli i činitelé pákistánské vlády.

"Nevíme, jestli tam mohli být lidé uvnitř (pákistánské) vlády, lidé mimo vládu, ale je to něco, co musíme vyšetřit, a hlavně, co musí vyšetřit pákistánská vláda," prohlásil americký prezident.

Dříve během dne se k této otázce vyjádřil také Obamův poradce pro národní bezpečnost Tom Donilon. Spojené státy podle něj zatím nemají žádné důkazy, že by pákistánská vláda věděla, kde se vůdce Al-Káidy skrýval.

"Mohu vám rovnou říci, že jsem neviděl žádný důkaz, z něhož by vyplynulo, že politické, vojenské nebo zpravodajské vedení (Pákistánu) o bin Ládinovi vědělo," řekl Donilon televizi NBC.

Prezidentský poradce také uvedl, že rezidence, kde terorista žil přes pět let, musí být prozkoumána. Pákistán by podle něj měl s Američany sdílet informace, které získá na místě bin Ládinova posledního pobytu. Islámábád by také prý měl Spojeným státům umožnit také přístup ke třem bin Ládinovým manželkám, které jsou momentálně v Pákistánu vyšetřovány.

Poradce amerického prezidenta tvrdí, že zatím není možné Al-Káidu označit za "strategicky poraženou". "I nadále budou představovat nebezpečí pro Spojené státy. Ale dosáhli jsme významného mezníku, pokud jde o zničení té organizace."

Malá univerzitní knihovna

Rozsah materiálu, který americké komando v bin Ládinově domě zajistilo, Donilon přirovnal k malé univerzitní knihovně. Dokumenty prý nepřetržitě zkoumá zvláštní tým odborníků.

O prvních výsledcích analýz informovali Američané již v uplynulých dnech. Bin Ládin podle nich až do konce hrál významnou roli při plánování a řízení útoků Al-Káidy.

Islámábád, který se snaží zbavit podezření, že o místě pobytu hledaného teroristy věděl, ale tvrzení o bin Ládinově úloze odmítá. "Je to směšné," řekl Reuters vysoce postavený pákistánský zpravodajec. Další prohlásil, že je to "nesmysl". Pákistánští činitelé poukazují zejména na to, že bin Ládin neměl v domě ani telefonické, ani internetové spojení, a mohl proto jen stěží řídit celosvětovou teroristickou síť.

Odlišný pohled Washingtonu a Islámábádu na bin Ládinovu roli uvnitř Al-Káidy souvisí podle Reuters s tím, že zatímco Spojené státy se snaží zvýraznit dopady úspěšného zásahu, Pákistán chce význam americké operace naopak snížit, aby neschopnost pákistánské rozvědky dopadnout teroristu žijícího jen pár desítek kilometrů od hlavního města nestavěla zemi do špatného světla.

Za informace vedoucí k dopadení Usámy bin Ládina byla vypsána odměna 25 milionů dolarů. Dva američtí kongresmani v neděli navrhli, aby odměna byla vyplacena rodinám obětí teroristických útoků z 11. září 2001 a také lidem, kteří se po nich podíleli na záchranných a odklízecích prácích.