Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi v uplynulém týdnu Pákistánce, na něhož byl vydán mezinárodní zatykač pro podezření z vraždy a terorismu. V České televizi to dnes po poledni uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

Podle ministra Kubiceho cizinec žádal v Česku o azyl. Nyní je ve vydávací vazbě. Jde o první podobný případ na území České republiky.

"Pákistánec je člověk, který žádal v Česku o azyl. Policie a orgány činné v trestním řízení zjistily, že na něj byl Pákistánem vydán mezinárodní zatykač," uvedl Kubice.

Pákistán podle něj dosud nepožádal Českou republiku o vydání zadrženého muže. "Zatím nepřišla žádost o vydání do Pákistánu. Máme pouze mezinárodní zatykač, kde je ten člověk podezřelý z vraždy a terorismu," dodal Kubice.

Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty zadržený muž s policií nespolupracuje. Vyloučil nicméně, že by Pákistánec připravoval v České republice teroristický útok. "Nemáme žádné poznatky, že by tady na našem území páchal jakoukoli trestnou činnost spojenou s terorismem," uvedl v České televizi.

Zadržení Pákistánce nesouvisí s razií z dubna

Česká policie tento týden oznámila, že obvinila pět lidí podezřelých z podpory terorismu, zejména na území severního Kavkazu. Zajišťovali pro teroristy údajně falešné doklady, případně i zbraně a výbušniny. Výnosy z padělaných dokladů poté putovaly do Dagestánu a byly určeny na podporu teroristického hnutí Džamaat Šariat.

Ministr Kubice v neděli vyloučil, že by zadržení Pákistánce souviselo s tímto případem.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho jde o první případ v historii, kdy česká policie při obvinění podezřelých použila paragraf o podpoře teroristického hnutí.

Výběr případů, kdy česká policie zasahovala proti obviněným či podezřelým z terorismu:

- V prosinci 2005 byl v Praze zatčen švédský občan libanonského původu Oussama Kassir. Kassir byl v USA obviněn, že se v Oregonu ve Spojených státech v roce 1999 podílel na vybudování tréninkového tábora pro teroristy. V české vazbě setrval do září 2007, kdy byl vydán do USA. V září 2009 byl federálním soudem v New Yorku odsouzen k doživotnímu vězení.

- V dubnu 2001 byl předán do Moskvy ruský občan Sergej Maximenko, který byl obviněn z terorismu a který žádal o politický azyl v ČR. V Rusku byl spolu s dalšími souzen za vyhození do vzduchu pomníku Nikolaje II. ve městě Mytišči u Moskvy, zaminování pomníku Petra I. v Moskvě a také plynárenské stanice ve městě Ljubercy.

- V říjnu 2009 obvinili detektivové 18 lidí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Někteří z nich byli podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty původně podezřelí z přípravy teroristického útoku na území České republiky, nakonec kvůli tomu obviněni nebyli.

- Počátkem tohoto týdne policie oznámila, že obvinila pět lidí podezřelých z podpory teroristů, zejména na území severního Kavkazu. Zajišťovali pro ně prý falešné doklady, případně i zbraně a výbušniny.

- Ministr vnitra Jan Kubice řekl, že detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v uplynulém týdnu zadrželi Pákistánce, na něhož byl vydán mezinárodní zatykač pro podezření z vraždy a terorismu.