Komerční banka, která má v Česku 2,5 milionu klientů, dál zvyšuje zisky. Letos v prvním čtvrtletí vydělala 5,3 miliardy, což je o 5,2 procenta více než ve stejném období loni.

Jenže bance se dařilo lépe především díky nižším nákladům na riziko. Ty podle ní meziročně klesly o 42,4 procenta na 548 milionů korun, což je výrazně menší částka oproti 662 milionům korun, které očekávali analytici.

"Pokles nákladů na riziko je velmi silný. Na druhou stranu v něm velkou část hrála suma 165 milionů korun, již banka v minulosti odepsala a nyní ji získala zpět. Jinak by nešlo o tak vysoké číslo," říká bankovní analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Pokles navíc z podstatné části vyplynul z vysoké srovnávací základny, neboť v prvním čtvrtletí loňského roku byly rizikové náklady ještě stále výrazně ovlivněny krizí a byly nejvyšší za celý rok.

Podle Hatlapatky je mnohem důležitějším ukazatelem to, jak se bankám daří zvyšovat výnosy. A tady na tom není Komerční banka nijak dobře. Provozní výnosy totiž stouply jenom nepatrně o 0,1 procenta na 7,97 miliardy korun. Bance se dařilo zejména v oblasti hypoték a stavebního spoření. Celkově stoupl objem hypoték o desetinu na 112 miliard korun.

Avšak ostatní činnosti, jako jsou třeba spotřebitelské úvěry, už tak úspěšné nebyly. Ty totiž o 600 milionů klesly na 28,1 miliardy korun. Mírně nahoru šly navíc i náklady.

"Problémem českých bank včetně Komerční je stagnace výnosů. Značná konkurence jim totiž neumožňuje zdražit, ale naopak je nutí pořádat různé slevové akce. Banky musejí najít cestu, jak výnosy zvýšit. Náklady na riziko už totiž příliš klesat nebudou a v příštích obdobích by bankám mohly přestat růst zisky," říká Hatlapatka. To na nedávném fóru HN potvrdili i sami zástupci bank.

"Banky musejí projít změnou nebo dovybudováním obchodního modelu," uvedl třeba šéf České spořitelny Pavel Kysilka. Z hlavních konkurentů KB zatím oznámila výsledky za první čtvrtletí právě Česká spořitelna, jíž vzrostl čistý zisk téměř o 21 procent na 3,8 miliardy. ČSOB zveřejní výsledky 12. května.


On-line chat: Jak jsou na tom české banky? Dnes od 11:00 odpovídá Petr Kříž, odborník PWC na www.byznys.ihned.cz

Související