Americký prezident Barack Obama pozval svého předchůdce na vzpomínkovou akci na Manhattan. George W. Bush to ale odmítl se slovy, že chce po skončení svého mandátu nadále zůstat mimo hlavní dění.

U Ground Zero, kde před teroristickými útoky stály dva mrakodrapy World Trade Center, se sejdou rodiny obětí ve čtvrtek, kde společně vzdají čest zemřelým. Přítomen bude i Barack Obama.

Bílý dům teď řeší problém ohledně fotografií mrtvého Usámy bin Ládina. Zvažuje, zda snímky nebo dokonce video ze zásahu zveřejní. Veřejnost si to totiž žádá, začínají se množit hlasy, které tvrdí, že to celé nemusí být pravda. A chtějí nějaký důkaz.

"Řešíme zveřejnění dalších informací, podrobností o akci, ale i dalších typů materiálů včetně fotografií," řekl stanici ABC News John Brennan, hlavní poradce Bílého domu v otázkách boje proti terorismu.

Úřady prý mají fotografie, na kterých je bin Ládin zasažený kulkou do hrudi a nad levé oko. Zvláště druhý snímek je prý odpudivý. "Je to nepochybně hrůzná fotografie," uvedl ke snímkům mluvčí Bílého domu Jay Carney. Potvrdil také, že se americká vláda obává, že krvavé fotografie vyvolají negativní ohlasy a protiamerické nálady ve světě.

Jen krátce předtím Carney novinářům tlumočil také oficiální verzi pondělního útoku amerického komanda na dům v pákistánském Abbottábádu, kde byl šéf teroristické sítě Al-Káida usmrcen.  "Na pokyn prezidenta zaútočil malý americký tým na zabezpečený objekt na bohatém předměstí Islámábádu s cílem zmocnit se nebo zabít Usámu bin Ládina," uvedl.

Útok provedli příslušníci speciální jednotky SEAL, kteří se na místo dopravili dvěma vrtulníky. Během operace trvající 40 minut tým metodicky čistil objekt místnost po místnosti. Došlo přitom k ozbrojenému boji a útočící síly Usámu bin Ládina zabily.

Kromě rodiny bin Ládina v objektu bydlely ještě dvě rodiny - jedna v prvním patře bin Ládinovy budovy a další v budově sousední. Jeden tým zahájil operaci v prvním patře bin Ládinova domu a propracoval se až do třetího patra, druhá skupina mezitím vyčistil oddělenou budovu.

V prvním patře bin Ládinovy budovy byli zabiti dva kurýři Al-Káidy spolu se ženou, která se "připletla do přestřelky". Bin Ládin a jeho rodina byli nalezeni ve druhém a třetím patře budovy. Existovaly obavy, že bin Ládin se bude dopadení vzpírat a odpor prý skutečně kladl.

V místnosti s bin Ládinem se jedna žena - bin Ládinova manželka - vrhla na americké komando, byla střelena do nohy. Zabita ale nebyla a ani nebyla použitá jako "lidský štít". Bin Ládin, který u sebe neměl zbraň, byl poté střelen a zabit.

Po boji byly neozbrojené osoby převedeny na bezpečné místo a jeden vrtulník, který měl při přistání v objektu mechanické problémy, komando zlikvidovalo. Přiletěl třetí vrtulník, který nahradil zničený stroj, a tým na vrtulnících odletěl na sever Arabského moře k americké lodi USS Carl Vinson.

Na palubě USS Carl Vinson se konal pohřeb bin Ládina v souladu s předpisy a zvyky islámu. Tělo zemřelého bylo omyto a umístěno do bílé plachty. Bylo vloženo do vaku se závažím a armádní důstojník přečetl připravený náboženský text, který rodilý mluvčí přeložil do arabštiny. Když skončil, bylo tělo vloženo na připravenou plochou desku, ta se naklonila a tělo zemřelého zvolna sjelo do moře." Američané uvažují také o zveřejnění fotek z pohřbu.

Teroristické útoky sítě Al-Káida ve světě