První útok na osobní data PlayStation Network se dotkl i zhruba 91 tisíc českých uživatelů. I jejich profily totiž figurovaly v globální databázi služby. Uživatelé do systému zanesli kromě jména, adresy a bydliště i e-mailové adresy, telefonní čísla, data narození a hesla.

Zásadní ale je, zda došlo k úniku čísel platebních karet. Podle Sony byly tyto údaje šifrované a útočník by je tedy neměl být schopen zneužít. Představitelé bezpečnostní firmy Trend Micro však tvrdí, že o prodej balíku čísel kreditních karet ze sítě PlayStation Network se hackeři již pokoušejí.

- INFOGRAFIKU o současných problémech Sony najdete v záložkách nad úvodem textu -

Zástupci české pobočky Sony uvádějí, že v tuzemsku se kreditní karty pro platby příliš nepoužívají. „Devadesát procent našich uživatelů využívá k platbám za služby Sony Network předplacených kuponů, nikoli platebních karet. Vycházíme tak vstříc zákazníkům, kteří elektronickým platbám z jakéhokoli důvodu nedůvěřují,“ vysvětluje Ivan Bradáč, který má prodej PlayStation v Česku a Slovensku na starosti.

Vývojáři chtějí odškodnění

Sony původně ohlásila, že síť PlayStation Network opětně zprovozní v průběhu tohoto týdne. Podle ohlasu ze sociálních sítí již minimálně v Japonsku provoz obnovila.
Výpadek sítě PSN přijít firmu Sony až na 24 miliard dolarů, tvrdí poradenská společnost Ponemon Institute. Hackerské útoky poškodily kromě hráčů i nezávislé vývojáře, jejichž hry pro platformy PlayStation 3 a PSP (PlayStation Portable) využívají síť PlayStation Network.

Více o druhém útoku hackerů na zákazníky Sony, který se týkal asi 25 milionů lidí, podle informací HN ale nikoli Čechů, se dočtete ve středečních HN.

ctete streda

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru