V arabských zemích lidé opět vyšli masově do ulic. Demonstranti se již týdny domáhají odchodu tamních vládců, změny režimu i bojují za lepší životní podmínky. V Sýrii bylo jen během pátku podle BBC zastřeleno bezpečnostními silami 60 lidí, tedy nejvíce obětí za posledních pět týdnů, kdy lidé usilují o svržení režimu prezidenta Assada.

V Jemenu protestovaly tisíce lidí. Na 3 tisíce lidí vyšlo do ulic v jihoománském městě Salála. Organizace na ochranu lidských práv vyzvaly bahrajnské vedení k ukončení razií a zatýkání v nemocnicích.

Protesty se v arabském světě konají už několik týdnů pravidelně po posledních pátečních modlitbách. Nejmasovější jsou v Jemenu a Sýrii.

Nejméně devět lidí bylo podle agentury AFP zabito v lokalitách Azrá a Hirák v provincii Dará, šest dalších na předměstí Duma u Damašku, kde se podle AP sešlo 40 tisíc lidí. Jen za poslední měsíc zemřelo během protestů v Sýrii 260 lidí.

Syřany neusmířilo to, že prezident Bašár Asad tento týden definitivně zrušil výjimečný stav a podepsal dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací. V pátek byly dějišti pochodů také Dajr az-Zaur, Kámišlí, Homs a Banijás, kde volalo po svobodě, reformách a jednotě až 10 tisíc lidí.

V jemenské metropoli Saná se tradičně vytvořily dva tábory: stoupenců prezidenta Alího Abdalláha Sáliha před jeho palácem a odpůrců, kteří demonstrovali pod heslem "Pátek poslední šance" v jiné části města, vzdálené asi dva kilometry. Protesty byly také v Táizzu na jihu země.

Odpůrci žádají, aby Sálih odstoupil. Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) se vložila do vyjednávání mezi prezidentem a opozicí a předala tento týden v Saná návrh na předání moci. Sálih má podle něj předat pravomoci viceprezidentovi a do 30 dnů podat demisi. V přechodném období by za něj vládl viceprezident a vláda národní jednoty, která by do 60 dnů připravila prezidentské volby. Sálih by dostal záruku, že nebude soudně stíhán. Prezident dnes prohlásil, že návrh přijímá, ovšem s tím, že je třeba dodržet ústavu.

Mnozí z demonstrantů s návrhem nesouhlasí. Někteří nesli transparenty s textem, že vrah patří před soud. Návrh je pro ně nepřijatelný i proto, že nežádá okamžitý odchod Sáliha, který je u moci 32 let a jeho mandát končí v roce 2013. Policejní zákroky proti demonstrujícím si od února vyžádaly na 130 mrtvých. Na východě Jemenu dnes přišlo při dvou oddělených útocích teroristů z Al-Káidy o život 20 jemenských vojáků.

V ománském městě Salála vyšly do ulic 2000 lidí. Ománci chtějí práci, vyšší mzdy a zúčtování s korupcí.