V neděli 1. května 2011 skončí přechodné období, které od roku 2004 omezovalo přístup pracovních sil z nových členských zemí EU na německý pracovní trh. Podle výsledků průzkumu, který Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) uskutečnila mezi převážně zahraničními firmami působícími v Česku, jsou však obavy z masivního odlivu českých pracovníků do Německa bezdůvodné.

Možnosti pracovat v Německu jsou pro české zájemce již od roku 2009 velmi široké, využívány jsou však jen částečně. Po uplynutí přechodného období proto v krátkodobém horizontu neočekáváme žádné výrazné změny tohoto trendu. Stejného názoru je také více než 80 % firem, které jsme oslovili v rámci průzkumu v březnu letošního roku, doplňuje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Z údajů Německého sněmu obchodních a průmyslových komor (DIHK) vyplývá, že v Německu v současné době chybí zhruba 400 tisíc odborníků, mimo jiné lékaři a ošetřovatelský personál, dále pak inženýři a kvalifikovaní pracovníci. Německé podniky, především z příhraničních oblastí, se proto v posledních měsících ve zvýšené míře obracejí na ČNOPK s odpovídajícími dotazy.

Nezávisle na legislativních opatřeních jsou i nadále pro zájemce z Česka rozhodujícími předpoklady pro získání zaměstnaní v sousedním Německu odborná kvalifikace a jazykové znalosti na odpovídající úrovni. Na tom se nic nezmění ani po 1. květnu 2011.