Městský soud v Praze ve čtvrtek zamítl odvolání Karla Srby, který se po ministerstvu spravedlnosti domáhal náhrady škody přes osm milionů korun. V souvislosti s vyšetřováním přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové mu policie v roce 2002 zajistila v hotovosti přes 21 milionů korun a on s penězi nemohl volně nakládat.

Soudkyně v odůvodnění verdiktu uvedla, že Srbovi žádná škoda nevznikla, její existence je pouze hypotéza. Rozsudek je pravomocný, je však proti němu přípustné dovolání k Nejvyššímu soudu.


Za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové byl bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí odsouzen na 12 let, soud ho po dvou třetinách trestu loni v září podmínečně propustil na svobodu.

Podle předsedkyně senátu Ireny Noskové Srba navíc ani v žalobě netvrdil, že by mu nějaká škoda vznikla, pouze se snažil ukázat, jak by mohl peníze zhodnotit, kdyby je měl. "Celá věc se odehrává v rovině, co by se stalo, kdyby..," řekla Nosková. Podle ní stejně tak mohl o peníze přijít.

Peníze mu policie vrátila v hotovosti

Srbův obhájce u soudu tvrdil, že policie peníze sice zajistila v souvislosti s přípravou vraždy novinářky v červenci 2002, nicméně záhy toto vyšetřování spojila s vyšetřováním údajně předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů, které o měsíc později vyloučila ze společného řízení. Podle něj tak byly peníze zajištěny v kauze, kde žádná škoda nevznikla, a ve chvíli prvního rozhodnutí v případu přípravy vraždy v roce 2003 mu měly být peníze vráceny. "Stát převzal riziko za to, že peníze nemohly být zhodnoceny alespoň minimálním úrokem v bance," prohlásil dnes při jednání.

"Finanční prostředky byly zajištěny v rámci přípravy vraždy a po pravomocném rozhodnutí ve věci v roce 2006 také byly vráceny," řekla právní zástupkyně ministerstva Milena Kadlecová. Upozornila na to, že peníze byly Srbovi zajištěny i vráceny v hotovosti. "Proto jakékoli zhodnocení peněz jsou pouze úvahy," dodala. Podle ní nebyl druhou stranou prokázán ani žádný ušlý zisk.

Srba v minulosti čelil hned několika dalším soudním řízením. V kauze údajného více než třináctimilionového podvodu při rekonstrukci zámku Štiřín byl již soudem osvobozen. V případu takzvaného Českého domu v Moskvě, za jehož pronájem měl státu prý způsobit škodu 26 milionů, řízení stále pokračuje.