Zástupci odborů opustili čtvrteční jednání tripartity. Nelíbí se jim, že vláda nemíní připravovat reformy na základě širšího konsenzu a bez řádného projednání se sociálními partnery. Na protest proti vládním reformám odboráři chystají demonstraci na 21. května. Místo demonstrace odbory zatím neupřesnily.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil dodal, že v nejbližší době se mimořádně sejde předsednictvo tripartity a domluví se na dalším postupu.

"Ve vládu, která chce reformy schvalovat, důvěru v žádném případě nemáme," řekl Zavadil.

Podporu získaly odbory tradičně u sociálních demokratů. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek odpoledne oznámil, že jejich protesty podpoří. "Reformy jsou nespravedlivé. Zaplatí je střední a nižší třída, tedy státní zaměstnanci, rodiny s dětmi, důchodci, nemocní a postižení lidé," poznamenal. Podle něj se jen rozevřou sociální nůžky a společnost se ještě více rozdělí.

Zástupci zaměstnavatelů budou pokračovat

Zástupci zaměstnavatelů podobně ostrý postoj proti vládě nezaujali. V jednání hodlají pokračovat. I proto, že definitivní paragrafové znění zásadních reforem převážně není známo.

"V paragrafovém znění je prakticky jen zákoník práce, který zaměstnavatelům vyhovuje," řekl Jaroslav Hanák, viceprezident Svazu průmylu a dopravy.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek krok odborů ihned odsoudil s tím, že odbory si na jednu stranu stěžují, že s nimi nikdo nejedná, ale na druhou stranu odejdou z jednání pléna tripartity. "Tento krok považuji za velice zásadní a vnímám to jako krok, který ohrožuje sociální smír v této zemi," řekl Drábek.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.