Sestava koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS) se pozměnila. Prezident Václav Klaus jmenoval ve čtvrtek ráno na Pražském hradě dva její nové členy.

Jan Kubice, bývalý elitní policejní důstojník a letitý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, nahradil v křesle ministra vnitra vicepremiéra Radka Johna (VV).

Druhým nováčkem je Radek Šmerda, jenž vystřídal v čele ministerstva dopravy Víta Bártu (VV), svého dosavadního šéfa. Šmerda mu dělal náměstka.

Oba noví ministři jsou nestraníci

"Přicházím v nelehké situaci, věřím, že se rychle zorientuji," řekl při nástupu do funkce Jan Kubice s tím, že se hodlá zbavit podílu ve své bezpečnostní agentuře a po Velikonocích jej předat společníkovi Hynku Vlasovi, svému bývalému zástupci z ÚOOZ.

Na otázku, zda chystá personální změny, však Kubice odpověděl vyhýbavě. S masivní výměnou svých lidí prý nepočítá. Alespoň ne v počátcích svého působení na ministerstvu.

Přitom jedno jméno už je takřka jistě na odstřel - náměstek Michal Moroz. Jeho odchod žádá premiér Nečas. Tisk zároveň spekuluje o tom, že Kubice má z doby svého působení u policie napjaté vztahy například se svým nástupcem v čele ÚOOZ Robertem Šlachtou či bývalým šéfem protidrogové centrály Jiřím Komorousem.

Šmerda: Nebudu nastrčeným panáčkem

Nový ministr dopravy Radek Šmerda ve čtvrtek při svém uvedení do úřadu zdůraznil, že nebude nastrčeným panáčkem. Své kroky prý nebude konzultovat jen se svým předchůdcem, neformálním lídrem VV Vítem Bártou, ale také se členy vlády a s poslanci, aby je prosadil.

"Konzultace neznamenají, že mě bude někdo řídit. Jsem si vědom toho, že jsem byl jmenován do funkce, kde budu muset být samostatný a také za to nesu svou hlavní odpovědnost," řekl v rozhovoru s ČTK a televizí Prima Šmerda, který tak reagoval na nový spor mezi ODS a VV rozpoutaný právě kvůli Šmerdovým slovům o plánované spolupráci s Bártou.

Premiéru Nečasovi se taková kooperace nelíbí. Chce totiž postupně očistit vládu od vlivu bezpečnostní agentury ABL, kterou Bárta dříve spoluvlastnil.

Nečas už dříve kritizoval Bártův velký vliv na chod ministerstva vnitra. Na dopravě už prý podobnou situaci nehodlá dopustit. "Pan Šmerda by tím velmi dramaticky zpochybnil svou kompetenci zastávat pozici ministra dopravy. Pan Bárta není ministrem dopravy, je jen poslancem," řekl Nečas v rozhovoru pro čtvrteční vydání Hospodářských novin.

Jmenování dvou nových ministrů je výsledkem dohody ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, kterou strany uzavřely v pondělí v noci po více než týden trvající krizi.

Prezident Klaus doufá, že čtvrtečním jmenováním je vládní krize u konce. "V každém případě nás všechny poškodila a já věřím, že právě v tuto chvíli, v tuto minutu, byla tímto jmenováním definitivně ukončena," prohlásil prezident. Jeho naději mohou zklamat stále se objevující spory mezi koaličními lídry a jejich vzájemné výpady v médiích.

Bárta: Až se očistím, chci se vrátit

Vládní krizi rozpoutala informace o tom, že Bárta údajně uplácel své stranické kolegy. Bárta podal demisi, vrátit do vládní funkce se chce, až se očistí.

Nečas požadoval vedle odchodu Johna z ministerstva vnitra ještě konec vládního angažmá ministra školství a místopředsedy VV Josefa Dobeše. Jeho odvolání sice nakonec z Hradu stáhl, ale ve čtvrtečním rozhovoru HN jeho pozici znovu zpochybnil.

John dostane pověření později

Odstupující ministr vnitra Radek John ve vládě zůstává. Jako vicepremiér bude odpovědný za boj s korupcí, oficiální pověření dostane od kabinetu později. Klaus ve čtvrtek Johna z vnitra odvolal a přijal Bártovu demisi.

Nové členy vlády doprovodí nyní premiér Nečas do jejich úřadů. Nejprve pojede přímo z Hradu s Kubicem na ministerstvo vnitra, pak dorazí i na ministerstvo dopravy.