V jedné z budov společnosti Explosia v Semtíně vybuchl ve středu ráno nitroglycerin. Exploze zničila nejen část areálu, vytloukla okna v okolních obcích, ale pravděpodobně také zabila čtyři zaměstnance, devět dalších zranila.

Mezi majitele firem, které se museli vyrovnat s nečekanou pohromou, patří i podnikatel Miroslav Vala. Před deseti dny mu shořela téměř celá továrna na recyklaci plastů v Chropyni u Kroměříže. Vala teď dělá vše pro to, aby výrobu co nejrychleji obnovil. Co musel řešit?

Co má podle vás člověk na vašem místě udělat?

Společnosti by takové věci neměly řešit samy, měly by si - tak jako my - najít profesionály. Právníci vědí, jak jednat s pojišťovnou i obyvateli, kterých se to dotklo. Doporučuji, aby si firmy permanentně aktualizovaly své pojišťovací smlouvy, stavy zásob a hodnotu toho pojištění. Také je vhodné mít co nejvíce fotodokumentace. Třeba v našem případě je obrovská nevýhoda, že zbyla jen ruina, kontroloři a likvidátoři se tak nemají na co podívat. Teď musíme vytáhnout veškerou dokumentaci o všech úpravách, strojích a tak dále. Pokud je to tak devastující požár, je problém, když nemáte dokladovou část, prodlužuje se tak i výplatní lhůta.

Už jste od pojišťovny dostali část náhrady škody?

Ne. Pojišťovna nás kontaktovala hned první den požáru, ale je to asi jediné gesto, které udělala. Čekali jsme, že bude víc vstřícná. Má obavy vyplatit nám i zálohu, která je však pro nás životně důležitá. Potřebujeme ji kvůli skládkování a likvidaci sutin. Pojišťovna se ale vyjádřila, že potřebuje informaci o tom, že já jako majitel se svou ženou jako spolumajitelkou jsme požár nezaložili. Řekli nám, že až budou mít vyjádření, tak pustí zálohové plnění. Policejní vyšetřování má ale trvat čtyři až pět měsíců. Doufám se to vyřeší dřív. Pojištěné byly všechny budovy i stroje.