Vězeňská služba pochybila při ostraze Otakara T., podezřelého z vraždy Anny Janatkové. Dozorci totiž nedodrželi časy kontrol vězně. V pondělí to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Kvůli tomu také požaduje odchod ředitele pankrácké vazební věznice Radka Kutiše z vedoucích funkcí. Dodal, že jeho převelení na jiné služební místo by bylo nedostatečné. Pospíšil chce také potrestání zástupce ředitele, vedoucího oddělení a dozorce.

Náměstek ministra Daniel Volák dodal, že vězeňské orgány nyní prověřují, zda funkcionáři vězeňské služby nespáchali trestný čin v souvislosti s velitelskou pravomocí, například zda neporušili povinnost dozorčí služby. S dozorcem i veliteli bylo také zahájeno kázeňské řízení, které může skončit i jejich odchodem z vězeňské služby.

"Domnívám se, že byl nevhodně stanovený interval na cele obviněného Otakara T.," prohlásil Pospíšil. Pankrácká vazební věznice stanovila, že muž musí být kontrolován minimálně jednou za hodinu, podle ministra však měla být lhůta kratší - třicetiminutová. V tomto intervalu byl podle Voláka sledován jiný vězeň, nebyl tedy problém tak učinit i u Otakara T.

Sebevražda nastala, když si dozorce vařil kávu

Dozorce, který službu v noci vykonával, navíc podle Pospíšila nedodržel ani tento stanovený interval. Zpozdil se o 21 minut, což ministerstvo považuje za nejzásadnější pochybení. "Odešel a udělal si kávu na jiném oddělení," doplnil Volák.

Generální ředitel vězeňské služby (VS) Jiří Tregler na konci března odmítl, že by VS v souvislosti se sebevraždou Otakara T. pochybila. Novinářům řekl, že dozorci muže kontrolovali častěji, než je běžné. Při pohovoru s psycholožkou prý obviněný z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové neprojevoval sebevražedné úmysly ani nebyl agresivní. Podle Treglera proto vězeňská služba neumístila muže do zvláštní cely krizového oddělení.

Jedenačtyřicetiletý muž se 21. března pokusil o sebevraždu v pankrácké vazební věznici, kam ho o několik dní dříve poslal soud s tím, že by mohl trestnou činnost opakovat či uprchnout. Na následky zranění zemřel dva dni poté ve vojenské nemocnici. Otakar T. ve vězení zanechal dopis osobní povahy, ve kterém se k vraždě ani znásilnění nepřiznal.

Zpřísněný dohled byl zrušen

Média uvedla, že Tregler necelý týden před mužovým činem zrušil nařízení, zpřísňující dohled na lidmi, kteří by se mohli pokusit zabít. Odůvodnil to tím, že tak posílil pravomoci jednotlivých ředitelů věznic. Zrušený pokyn prý například přesně popisoval rizika v chování vězňů, která by naznačovala, že se mohou pokusit o sebevraždu. U takových lidí pak nařizoval zvýšený dohled.

Policie před nedávnem podala návrh na zastavení trestního stíhání Otakara T., protože podle trestního řádu je stíhání zemřelého nepřípustné. O návrhu nyní rozhoduje pražské městské státní zastupitelství.

Ostatky devítileté dívky našla policie 16. března po pětiměsíčním pátrání v pražské Troji nedaleko ulice Pod Havránkou pod povrchem země v křoví. Tentýž den policisté zadrželi jedenačtyřicetiletého Otakara T., který byl už od loňského podzimu jediným podezřelým v případu pohřešované dívky. Muže policisté obvinili z vraždy, znásilnění dívky a krádeže vloupáním.