Světový trh s ropou je v současné době přesycen, byť nepokoje na Blízkém východě a na severu Afriky v některých zemích snížily produkci. Ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Saudské Arábie Alí Nuajmí řekl, že jeho země v březnu těžila mnohem méně ropy než v únoru, i když poptávka obecně zůstává vysoká, hlavně v asijských zemích. Ceny ropy ale ministr odmítl komentovat.

"Trh je v nerovnováze. My jsme v únoru těžili 9,125 milionu barelů denně a v březnu už jen 8,292 milionu. Za duben ještě nevíme, pravděpodobně to bude o trochu víc než v březnu," řekl dnes Nuajmí novinářům. "Ta čísla vám dávám proto, abych ukázal, že trh je přesycen," dodal.

Zdroje v Saúdské Arábii minulý týden agentuře Reuters řekly, že země snížila těžbu ropy o půl milionu barelů denně. Reagovala tak prý na slabou poptávku.

Vyrábí se náhrada za libyjskou ropu

Ministr potvrdil, že Saúdská Arábie prodala dva miliony barelů speciální směsi ropy, kterou státní energetická společnost Aramco vyprodukovala jako náhradu za libyjskou ropu. Libye se zmítá v občanské válce, kvůli níž ropu v současné době nevyváží. Libye je ale členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a na severu Afriky jinak patří k hlavním vývozcům.

Ceny ropy se nyní pohybují na nejvyšších úrovních od konce léta 2008, kdy sestupovaly z rekordů. Například severomořský Brent se prodává za více než 120 dolarů, barel americké lehké ropy West Texas Intermediate stojí kolem 110 dolarů. Na rekordech byla ropa v červenci 2008, kdy se dostala k hranici 150 dolarů za barel.