České tenistky porazily v semifinále Fed Cupu Belgii 3:2 a po 23 letech si zahrají finále, v němž se v listopadu utkají s Ruskem.

O postupu v Charleroi rozhodla dvojice Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová, která dnes v závěrečné čtyřhře zdolala domácí duo Yanina Wickmayerová, Kirsten Flipkensová dvakrát 6:4.

Ve finále Fed Cupu byly české tenistky naposledy v roce 1988. Tehdy Jana Novotná s Helenou Sukovou v barvách Československa soutěž vyhrály.

Záhlavová-Strýcová mohla rozhodnout už ve dvouhře

Před zápasem, po kterém mohly Češky slavit postup do finále Fed Cupu, byla Záhlavová-Strýcová mírnou favoritkou, a tak i začala. Hned druhé podání soupeřky proměnila ve své vedení 2:1.

To však bylo z její strany téměř vše. Záhlavová-Strýcová začala kazit jednoduché balony, vůbec jí nešly voleje. Flipkensová nemusela podat nijak zázračný výkon, aby následujících pět her vyhrála.

Podobně vypadal i druhý set. Flipkensová měla sice pár výpadků, ale česká hráčka pomalu propadala frustraci a spíše než se soupeřkou bojovala sama se sebou. Druhý set ztratila poměrem 3:6.

Den dobře nastartovala Kvitová

Do utkání vstoupily obě hráčky poměrně opatrně. Svoje podání držely až do poloviny setu, kdy jako první uzmula soupeřčin servis Belgičanka. Jenže Kvitová pak sérií osmi úspěšných balonů získala podání zpět a byla na koni. Domácí reprezentantka se ale nedala. Podání si podržela a následně přehrála i Kvitovou.

Do druhé sady vstoupila česká tenistka bojovně a hned zkraje se musela vypořádat se třemi brejkboly. Drobnou krizi ale zvládla a v dalším gamu naopak Wickmayerovou přehrála. Vedení 3:1 pak zkušeně postupně dotáhla až do konce sady, kterou vyhrála 6:4.

Rozhodující sada sedla Kvitové. Zlepšenou hrou a velmi kvalitním pohybem dostávala Belgičanku do úzkých. Opět se dostala do vedení 3:1 a poté ještě zvýšila na rozdíl 5:2. Závěrečný gam získala rodačka z Fulneku čistou hrou.