Španělská vláda neplánuje dodatečná úsporná opatření ke snížení rozpočtového schodku. Premiér José Luis Zapatero tento týden ujistil, že nedávná žádost Portugalska o finanční pomoc představuje konec dluhové krize v Evropě. Španělska se podle něj krize bezprostředně netýká. Madrid již v rámci úsporných opatření snížil mzdy ve veřejném sektoru a zmrazil penze.

"Nepředpokládáme, že budeme muset přikročit k novým úsporným opatřením," uvedl Zapatero po setkání s čínskými investory. Čína tento týden slíbila, že bude nadále kupovat dluhopisy španělské vlády.

Mezinárodní měnový fond (MMF) však varoval, že Španělsko bude muset přikročit k dalším opatřením, aby splnilo své rozpočtové cíle. Podle premiéra však Španělsko předpokládá, že letos dosáhne rozpočtových cílů i bez dalších úspor. Plánované reformy míří jiným směrem: vláda se snaží prosadit reformní kroky, které by měly podpořit hospodářský růst.

Investoři sledují španělskou ekonomiku velmi ostražitě. Od chvíle, kdy se připojilo k churavým zemím eurozóny Portugalsko, je jeho iberský soused zmiňován jako další možný žadatel o pomoc.

Španělsko možnost předložení žádosti o pomoc minulý týden vyloučilo, podobně se ale předtím vyjadřovalo i Portugalsko.

Lisabon minulý týden oficiálně požádal Evropskou unii o finanční pomoc, jejíž celková hodnota by měla podle odhadů dosáhnout 70 až 80 miliard eur (tedy zhruba 1,7 až dva biliony korun). Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker ale upozornil, že EU půjčí Portugalsku potřebné peníze jen v případě, že země přijme do poloviny května další úsporná opatření.

Portugalsko se stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která se musela obrátit na EU s žádostí o pomoc, protože jí hrozí neschopnost splácet dluhy. Příklad Řecka naznačuje, že cesta z pasti dluhů není jednoduchá. Německo nyní varovalo, že Řecko možná bude muset přistoupit k restrukturalizaci dluhu.


aktuální zpravodajství včetně fotogalerií a videa najdete na http://zahranicni.ihned.cz