Maďarsko zřejmě v příštích deseti letech euro nepřijme. Obyvatelé města Šoproň na západě země si už ale domácí měnu forint podkopávají sami. Místní občané, proslulí milovníci vína, platí místo forintu modrým frankem.

Alternativní regionální měny se užívají ve světě již dlouho, aby podpořily likviditu a obchod. V Maďarsku se ale jedná o nový fenomén.

Obyvatelé Šoproně, malebného města blízko hranic s Rakouskem, používají mnohem častěji než většina Maďarů euro, ale uvítali i modré franky. "Viděl jsem bankovky a myslím, že to není hloupý nápad," říká Géza Czene, který pracuje ve vinařství. "Vinaři je přijímají, používají je mezi sebou," dodává.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.