Regulační orgány Evropské unie tento týden patrně udělí pokutu firmám Unilever a Procter & Gamble. Uvedly to zdroje agentury Reuters, podle nichž se firmy domlouvaly na cenách pracích prášků, a budou tudíž pokutovány za vytvoření kartelové dohody. Kartelu se patrně účastnila také německá společnost Henkel, ta se ale pokutě vyhne, protože komisi na nezákonné jednání upozornila.

,,Rozhodnutí komise se očekává ve středu," uvedl zdroj. Mluvčí komise Amelia Torresová však informace zdrojů nechtěla komentovat. Pokud se firmy k vytvoření kartelu přiznají, antimonopolní orgány mohou pokutu o deset procent snížit. Komise podezření z kartelu vyšetřovala pod krycím názvem Purity (čistota).

Firmy zatím mlčí

Zástupci Procter & Gamble uvedli, že firmu i některé její konkurenty v Evropě vyšetřovaly antimonopolní orgány, a to delší dobu. Není to ale nic nového, firma o tom v posledních asi třech letech pravidelně informovala v každé čtvrtletní zprávě o hospodaření.

,,Vzhledem k tomu, že Evropská komise případ stále ještě řeší, nebudeme se ke spekulacím této právní povahy vyjadřovat," uvedl mluvčí Procter & Gamble Paul Fox. Firma vyrábí například prací prášek Tide. K informacím se nechtěli vyjadřovat ani zástupci Henkelu.

Firmám, které jsou usvědčeny z porušení antimonopolních zákonů, může Evropská komise udělit pokutu až do deseti procent jejich ročního obratu. Rozhodnutí, které má nyní komise učinit, bude už čtvrtým, při němž použije řízení o vyrovnání. Loni už EK stejným způsobem řešila kartel mezi výrobci čipů, na trhu nákladní letecké dopravy a mezi výrobci krmiv.

Úředníci se o firmy zajímají déle

Britsko-nizozemská společnost Unilever je dominantní silou na trhu čisticích prostředků a vlastní například značky Omo nebo Surf. Jedničkou na trhu pracích prášků je americký Procter & Gamble. Německý Henkel má na trhu například prací prášek Persil.

Antimonopolní orgány Evropské unie provedly ve všech tří uvedených firmách razii už v červnu 2008, kdy pojaly podezření ze společného postupu při stanovování cen. Informace získávaly také od jiné americké společnosti Sara Lee.

Za posledních pět let do roku 2010 Evropská komise udělila za kartely v nejrůznějších odvětvích pokuty v celkové výši téměř 12 miliard eur (zhruba 293 miliard Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru