Jak dát všedním předmětům novou estetickou hodnotu? Například s trochou nadsázky, která objekty každodenního života zasadí do zcela nových souvislostí. To je cesta, kterou se v šedesátých letech minulého století vydali bratři Achille a Pier Giacomo Castiglioni, když na sofistikovaný podstavec z oceli a ušlechtilého dřeva posadili jasně červené sedátko z traktoru.

Design z roku 1957 byl na tehdejší poměry tak radikální, že ho italská firma Zanotta uvedla do výroby až v roce 1971. Možná i proto, že ve stejném roce, kdy vzniklo sedátko Mezzadro, pobouřili bratři Castiglioni konzervativní veřejnost už jednou - na výstavě nazvané Barvy a tvary současného domova. "Jeden z pokojů zaplnili ,starým' designem, například židlemi Thonet z ohýbaného dřeva, kombinovaným se svými posledními kreacemi. Byl to provokativní design plný humoru, ale objekty byly provedeny s vážností a finesou a až racionálním přístupem k funkčnosti," píše Judith Millerová v knize Nábytek. Cílem přitom nebylo šokovat - tedy alespoň v první řadě. Za jejich vystavenými objekty i za návrhem sedátka Mezzadro stál promyšlený koncept, dát všedním objektům novou funkci a dělat z nich špičkový design.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru