Největší podvodník historie Bernard Madoff v rozhovoru pro Financial Times promluvil o okolnostech, kvůli kterým rozjel investiční pyramidu, v níž klienti utopili desítky miliard dolarů.

Madoff tvrdí, že až do osmdesátých let vydělával peníze legálně. S jeho klienty ho spojovala snaha obejít vysoké daně, které v 70. a 80. letech trápily bohaté rodiny. Investoval do dlouhodobého kapitálu, protože byl zdaněn méně než krátkodobý.

Tato strategie fungovala až do doby, než v roce 1987 se trhy propadly a zisky mizely. Madoffovi přátelé a firma založená spolupracovníky jeho tchána Saula Alperna mu však pomohli přilákat nové zájemce.

Používal investiční strategii známou jako "černá skříňka", která na základě algoritmu vybírá obchody. Metoda věrohodná a typická na Wall Streetu. "Problém ale byl v tom, že aby toto fungovalo, potřebujete volatilitu na trhu, dostatečný objem a hybnou sílu. A to jsme samozřejmě neměli."

Sklouzl proto k Ponziho schématu, výnosy hradil z nových vkladů. "Myslel jsem, že to zvládnu. Vzal jsem peníze, řekněme miliardu dolarů, a byl jsem přesvědčen, že až se trh vyrovná, dokážu to uhradit."

Ale to se nikdy nestalo. "Bodem obratu byl rok 1992, od té doby to bylo horší a horší. Přemýšlel jsem nad tím hodně dlouho. Proč jsem rovnou neřekl, že to nezvládnu? Proč jsem klientům nevrátil peníze a neřekl, že to neudělám?"

Nakonec Madoff přiznává, že to bylo ego, kvůli kterému peníze nevrátil. "Vžijte se do mě. Celou kariéru jste venku z klubu a najednou za vámi chodí šéfové všech těch velkých bank – Deutsche Bank, Credit Suisse – a ptají se vás, jestli to pro ně můžete udělat. Byl jsem pod velkým tlakem."

Navenek podvod vypadal reálně. A nejen pro Američany, za Madoffem chodili i bohatí klienti z Evropy, kteří se snažili vyhnout domácí regulaci. Například bohatí Francouzi do něj investovali, aby obešli nařízení, které jim bránilo vyvážet franky.

"Tolik důležitých lidí z Francie a jiných zemí. Ta žena z L‘Oréalu, Christian Dior – byl jsem ohromen sám sebou," říká Madoff. Ona žena z L‘Oréalu je Liliane Bettencourtová, jedna z nejbohatších Evropanek.

Obsáhlý rozhovor s Bernardem Madoffem pro FT čtěte v pondělních HN.Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru