"Mezičtvrtletní optický nárůst státního dluhu o 60 miliard korun je dán především tím, že ministerstvo financí emitovalo dluhopisy do rezervy, kterou použije na očekávanou splátku v polovině dubna, potom se státní dluh opět sníží," uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o téměř 188 miliard korun. Během loňského roku se státní dluh zvýšil o téměř 166 miliard na 1,344 bilionu korun.

Státní dluh vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu a je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Ministerstvo financí během prvního čtvrtletí emitovalo státní dluhopisy na domácím trhu za 39,4 miliardy korun. "Tímto došlo k využití 20,3 procenta plánovaného ročního maximálního limitu pro domácí emisní činnost," uvedlo MF. Celkový nárůst peněžních instrumentů v oběhu v prvním čtvrtletí činil 24,2 miliardy korun.

V oblasti zahraničního financování byl v prvním čtvrtletí uskutečněn pouze doprodej variabilně úročeného dluhopisu denominovaného v euru z vlastního portfolia ministerstva financí ve výši 37,5 milionu eur, tedy 927 milionů korun. To je podle MF přibližně jedno procento maximálního limitu pro vydání dluhopisů v zahraničí.

Krátkodobý státní dluh stoupl v průběhu prvního čtvrtletí o 1,1 procentního bodu na 17,2 procenta, čímž byla podle MF udržena cílová hranice 20 procent. Průměrná splatnost státního dluhu klesla ke konci března na šest let a pohybovala se tak v plánovaném intervalu.

V letošním roce si chce ministerstvo financí půjčit 220 miliard korun, v roce 2012 téměř 219 miliard a v roce 2013 si hodlá půjčit 207 miliard korun.

Na zahraničních trzích si chce letos ministerstvo financí půjčit maximálně 40 procent z hrubé výpůjční potřeby vlády, tedy zhruba 88 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011.

Ministerstvo rovněž plánuje letos vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru