Inflační očekávání podporuje zejména nová vlna vzestupu cen ropy a obilnin a uvolněné měnové politiky v USA. Trh ovlivňuje také další snížení úvěrového ratingu Portugalska.

Cena stříbra se už blíží 40 dolarům za unci. Ve středu ráno patřilo stříbro mezi nejvíce rostoucí kovy a odpoledne pak dosáhlo na hodnotu 39,6 dolaru. Cena “zlata chudých“ je tak nejvýše od počátku 80. let, kdy se stříbro krátce dostalo těsně pod 50 dolarů.

Na nová maxima rostou i ceny ropy. Můžou za to nepokoje na Blízkém východě a v Africe. Dlouhodobá maxima pokořily už i ceny obilnin, zejména kukuřice. Káva ve středu ráno připisovala mezi komoditami nejvyšší zisk, zhruba 4,5 procenta.

Ceny komodit rostou prakticky všeobecně v důsledku pokračující extrémně uvolněné měnové politiky v USA, kvůli níž přitéká na trhy velké množství levných dolarů.

Investory k dalším nákupům zlata a ostatních drahých kovů navnadilo pondělní vyjádření šéfa americké centrální banky (Fed). Ben Bernanke naznačil, že hodlá dokončit program nákupů vládních dluhopisů za 600 miliard dolarů a že růst inflace nebude trvalý, protože jej táhnou kolísavé komodity.

V minulých dnech a týdnech přitom řada ostatních členů vedení Fedu vyjadřovala obavy z růstu inflace a někteří už volají po přitvrzení měnové politiky.

"Ukazuje to, že ´velké peníze´ dál věří, že zlato půjde výš, protože Bernanke chce ekonomický růst za každou cenu," řekl agentuře Reuters Axel Merk z fondu Merk Mutual Funds.

"Druhou příčinou růstu je snížení ratingu Portugalska, takže lidé si uvědomují, že tam jsou stále problémy," dodal Merk.

Portugalský rating dnes snížila agentura Moody´s o jeden stupeň a na trhu to udržuje napětí a nejistotu kvůli dluhové krizi v eurozóně. Zlato se obvykle považuje za bezpečnou investici v období nejistoty a největší neznámou je nyní neklidný vývoj na Blízkém východě a v severní Africe.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru