Výsledky voleb v Kazachtánu nikoho nepřekvapily. Prezident Nursultan Nazarbajev, který v zemi vládne více než dvacet let, znovu zvítězil a zůstane v čele nejméně do roku 2016.

Podle volební komise pro Nazarbajeva v nedělních volbách hlasovalo 95,5 procenta voličů, ozývá se ze sčítacích komise, která zatím zpracovala na 90 procent hlasů. Jeho výrazné vítězství už předpovídaly nedělní odhady výsledků.

"Dali jste mi volnou ruku k pokračování v hospodářských, politických a sociálních reformách," prohlásil nad ránem v projevu ke svým sympatizantům Nazarbajev, který si zajistil už čtvrtý mandát.

O prezidentský post se ucházeli ještě tři další kandidáti: enviromentalista Mels Yeleusizov, Gani Kasymov z Kazašské vlastenecké strany a člen komunistické strany Zhambyl Akhmetbekov.

Sedmdesátiletý Nazarbajev je u moci už přes dvacet let. Kazachstánu vládl ještě jako komunistický tajemník v 80. letech, kdy rozlehlá stepní republika byla součástí Sovětského svazu.

Svobodné a spravedlivé volby

Kazašská opozice volby bojkotovala a označila je za frašku. Aktivisté sociální demokracie a ilegální opoziční skupiny Alga ohlásili řadu porušení volebních zákonů. Jak napsal zpravodaj stanice BBC, ještě žádné volby v Kazachstánu nebyly nezávislými pozorovateli posuzovány jako svobodné a spravedlivé.

Ještě před samotnou volbou některá média popisovala, že Nazarbajevův tým starším lidem rozdával malé dárky, a některým studentům prý bylo oznámeno, že pokud nepůjdou volit, mohli by být vyloučeni z univerzity. "Neměli jsme spravedlivé volby dvacet let," říká Zauresh Battalova, bývalá senátorka a aktivistka za lidská práva.

Zástupci pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se k výsledků,m vyjádří ještě během pondělního odpoledne.

Související