V účinnost ve čtvrtek vstoupila novela insolvenčního zákona, která dává věřitelům opět právo popírat pohledávky ostatních věřitelů. Novela uvádí zákon do souladu s rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), který některá ustanovení zákona zrušil s účinností od 31. března.

Do dnešního dne bránila podoba insolvenčního zákona věřitelům napadat pohledávky svých konkurentů, i když byly podle jejich názoru neoprávněné. Popírat výši a pořadí přihlášených pohledávek mohl pouze dlužník a insolvenční správce. Insolvenční zákon tak věřitelům podle Ústavního soudu nedával účinnou ochranu. Pokud tedy insolvenční správce uznal velké pohledávky, měl současný stav dopad do majetku ostatních věřitelů.

Novela obsahuje pozměňovací návrhy, které zmírňují omezení pro věřitele popírající pohledávky. Týkají se například uložení finanční jistoty v případě, že ji po věřiteli jiní věřitelé požadují s tvrzením, že by jim nedůvodným zamítnutím jejich pohledávky mohla vzniknout škoda; jiní věřitelé musí doložit, že jim újma zjevně hrozí. Věřitelé mohou popřít pohledávku pouze na předepsaném formuláři a věřitel, který pohledávku druhého popře, musí složit na úhradu sporu o ni 10.000 korun. Popření pohledávky věřitele nemá vliv na výkon jeho hlasovacího práva.

V minulosti parlament právo věřitelů popírat ostatní pohledávky vypustil ze zákona, protože ho někteří věřitelé zneužívali a konkurz prodlužovali. Důsledkem byly podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) dlouhé lhůty konkurzního řízení, během nichž často zbylý majetek firmy zmizel. Ústavní soud však loni v létě dospěl k závěru, že právo popírat konkurenční pohledávky naopak chrání majetková práva věřitelů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru