Poskytovatel telekomunikačních služeb v oblasti internetu Volný, který vlastní společnost Dial Telecom, zažaloval Telefóniku O2 o více než čtyři miliardy korun. Náhradu škody požaduje za údajné stlačování marží na trhu přístupu k internetu prostřednictvím širokopásmových technologií ADSL.

Akciová společnost Volný tak navazuje na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který s Telefónikou O2 zahájil správní řízení kvůli možnému zneužití dominantního postavení na trhu s ADSL. "Žalobu jsme podali už v pondělí," řekl partner společnosti Pierstone Tomas Schollaert, jenž Volný zastupuje.

Mluvčí Telefóniky Martin Žabka se k žalobě nechtěl vyjadřovat. V souvislosti s ÚOHS však uvedl, že Telefónika využije všechny právní prostředky, aby dokázala, že neporušila zákon o ochraně hospodářské soutěže.

"V současné chvíli čekáme na doručení detailů od ÚOHS, které by měly teprve identifikovat důvod zahájení správního řízení. Rozhodně platí, že se společnost Telefónika O2 vždy řídí zákony, proto si nejsme vědomi žádného porušení z naší strany," sdělil mluvčí.

Podle společnosti Volný Telefónika od roku 2003 bránila svou nezákonnou cenovou politikou konkurentům, aby zákazníkům nabízeli cenově zajímavé připojení k internetu prostřednictvím ADSL. Firma Volný svou ztrátu počítala od roku 2004 do konce roku 2010, z čehož jí vyšla částka, která přesahuje čtyři miliardy.

Podle obchodního ředitele Volný a. s. Martina Dvořáka přišlo správní řízení s Telefónikou ze strany ÚOHS ve stejnou dobu jako jejich žaloba náhodou. Přesto z toho má firma radost. "Pro nás je to dobrá zpráva v tom, že naše ekonomická analýza a analýza ÚOHS dospěla ke stejném závěru," řekl Dvořák. Také místopředseda ÚOHS Michal Petr potvrzuje, že žaloba ze strany tohoto poskytovatele internetových služeb může úřadu prospět. "Může nám to potvrdit, že neuvažujeme úplně scestně," uvedl Petr.

K žalobě by se mohli připojit i další konkurenti na trhu s ADSL. Dva velcí hráči - GTS Czech a T-Mobile - však zatím žaloby na Telefóniku nechystají. "Poškozených společností může být ale spousta, protože Telefónika neměla v roce 2003 takové postavení na trhu s internetem, jako má teď. Konkurenční společnosti by mohly přistoupit ke stejnému kroku," potvrzuje Schollaert.

Telefónika nečelí žalobě ze strany konkurence poprvé. V roce 2005 ji zažaloval Tele2 o 2,14 miliardy korun za to, že svou cenovou politikou tarifů údajně bránila konkurenci. Obě společnosti však nakonec dosáhly smíru a mimosoudního vyrovnání. Tele2 pak vzala žalobu zpět.

ŽALOBA PODÁNA
Telefónica O2 bude muset čelit jak žalobě ze strany společnosti Volný, tak správnímu řízení od ÚOHS.
Foto: Archiv HN

Související