Do sporu mezi počítačovými společnostmi Microsoft a Apple zasáhnou jazykovědci.

Odvěcí rivalové si je podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) najali v rámci své soudní pře u amerického patentového úřadu o to, zda si lze registrovat označení "app store", tedy obchod s aplikacemi.

Apple právě tak nazval svůj internetový obchod s programy pro své počítače, telefony a tablety. A má již tento název registrován jako svou obchodní značku. Microsoftu se to samozřejmě nelíbí.

Jazykovědec Ronald Butters "v dresu Microsoftu" tvrdí, že slovní spojení "app store" je obecný výraz, a proto by na ně Apple neměl získat ochranu.

"Slovní spojení obchod s aplikacemi prostě označuje obchod, ve kterém se k prodeji nabízejí aplikace. Jde tak pouze o definici věci samé - o obecnou charakteristiku," argumentuje Butters.

Naopak lingvista Robert Leonard najatý Applem je opačného názoru.

Označení "App Store" používané firmou Steva Jobse je podle něho vlastním jménem. Zaslouží si prý tedy ochranu jako registrovaná známka. Byť mají jednotlivé součásti slovního spojení obecný význam.

Jak věc zhodnotí patentový úřad, ukáže budoucnost. Již nyní je však podle WSJ nepochybné, že technologické odvětví po rychlém nárůstu prodejů chytrých telefonů a tabletů představuje živnou půdu pro nejrůznější spory.

Téměř všichni výrobci přenosných zařízení v současné době někoho žalují, anebo se něčí žalobě brání, uvedl list.

Častým terčem soudních sporů je právě v posledních letech veleúspěšná společnost Apple, již žalují různé firmy - od výrobce mobilních telefonů Nokia po držitele patentů, jako je společnost Eastman Kodak. Podle WSJ se buď snaží firmě, která v uplynulých letech zažívá bouřlivý rozvoj, v něčem zabránit, anebo získat podíl na jejím úspěchu.

O registraci ochranné známky App Store zažádal Apple původně v roce 2008 pro svůj obchod s aplikacemi k mobilnímu telefonu iPhone. Později jej následovaly další společnosti jako Google, Hewlett-Packard či Research In Motion (RIM). Microsoft internetový obchod pro své mobilní aplikace otevřel teprve v loňském roce.

Související