Papež Benedikt XVI. se rozhodl vyslat do Pobřeží slonoviny svého vyslance, aby zde povzbuzoval k usmíření a míru. Nejvyšší představitel katolické církve rovněž při své středeční pravidelné generální audienci ve Vatikánu vyzval ke konstruktivnímu dialogu v této zemi, která je už čtyři měsíce zmítána násilím.

"Rozhodl jsem se vyslat do této země kardinála Petera Kodwa Turksona, předsedu Papežské rady pro spravedlnost a mír, aby projevil mou solidaritu i solidarity církve s oběťmi konfliktu a povzbudil obyvatele k usmíření a míru," uvedl papež.

Kardinál Turkson, který pochází z Ghany sousedící s Pobřežím slonoviny, patří mezi význačné osobnosti Vatikánu. V roce 2009 byl zpravodajem synody pro Afriku.

Benedikt XVI. se ve středu poprvé od začátku povolební krize v Pobřeží slonoviny jasně vyjádřil k situaci v této zemi na západě Afriky.

Kandidáta opozice Alassanu Ouattaru mezinárodní společenství v čele s OSN uznalo vítězem listopadových prezidentských voleb. Dosavadní prezident Laurent Gbagbo se však odmítl úřadu vzdát. Na několika místech země se pak rozhořely každodenní boje mezi stoupenci obou mužů.

Síly věrné Outtarovi v těchto dnech postupují po dvou frontách k jihu země a podle obyvatel citovaných agenturou AFP ve středu vstoupily do hlavního města Yamoussoukro. Toto město je ale metropolí pouze formálně; centrum moci je soustředěno v největším městě Abidžanu. Podle analytiků by však dobytí metropole mělo pro Ouattarovy síly velký symbolický význam a prakticky by otevřelo cestu k hospodářské metropoli, která od něj leží asi 230 kilometrů.

Francie chce v OSN prosadit odchod Gbagba

Dva armádní zdroje z tábora dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba agentuře Reuters řekly, že ve městě probíhají těžké boje, není však jasné, kdo ho fakticky ovládá. Podle obyvatel metropole citovaných agenturou AP z metropole příslušníci bezpečnostních sil v průběhu posledních dní prchali. Metropole se prý podobá městu duchů.

 

Francie chce v Radě bezpečnosti ještě ve středu nebo ve čtvrtek prosadit hlasování o návrhu rezoluce, která podle agentury AFP požaduje mimo jiné Gbagbův odchod. Jednoznačnou podporu však prý nemá. Čína, Rusko, Brazílie nebo Indie podle AFP vyjádřily námitky k šíři navrhovaných sankcí, které společný návrh Francie a Nigérie také obsahuje.

 

Během čtyř měsíců za povolební krize v Pobřeží slonoviny přišlo o život nejméně 460 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.