Na jihoitalský ostrov Lampedusa od začátku roku proudí především ze severu Afriky tisíce nelegálních přistěhovaců. Po protestech místních obyvatel, jejich blokaci přístavu a hrozbám generální stávkou se italský předseda vlády rozhodl k ráznému kroku.

Silvio Berlusconi prohlásil, že do 48 až 60 hodin zařídí evakuaci všech imigrantů. Těch je v těchto dnech na Lampeduse okolo šesti tisíc.

"Vláda připravila plán pro evakuaci imigrantů z ostrova do dvou dní nebo do dvou a půl dne. Použili jsme šest lodí a připravujeme sedmou pro celkem deset tisíc osob. Do 48 až 60 hodin bude Lampedusa obydlena pouze Lampedusany," řekl premiér ve středu.

Od ledna letošního roku na ostrov připlulo zhruba 19 tisíc uprchlíků hlavně z Tuniska. Díky útěku prezidenta Zína Abidína bin Alího ze země se tak chudým a nespokojeným Tunisanům otevřela cesta do Evropy, kam odjížděli hlavně za prací. Kromě nich na Lampeduse čekají i Eritreané, kteří prchali přes Libyi, píše list Daily Telegraph.

Poklidný rybářský přístav se tak během pár týdnů změnil v odpadky zaplněné tábořiště, kam každý den přijíždějí stovky imigrantů. Utečenci zde totiž žijí v provizorních přístřešcích a stanech. Mnoho z nich je bez vody a možnosti dojít si na toaletu a místní infrastruktura se tak rychle blíží ke kolapsu.

"Ostrov se stal hraničním přechodem mezi civilizacemi bez demokracie, bez svobody, bez blahobytu," zdůraznil během své řeči Berlusconi.

Zároveň přislíbil, že na Lampeduse bude trvale zakotvena velká loď, která umožní evakuaci nově příchozích imigrantů. Ostrov prý vyčistí s pomocí ženijního vojska a bude se podílet na vybudování infrastruktury, aby usnadnil zahájení nové turistické sezóny.

Berlusconi: Teď jsem jeden z vás! Věřte mi...

Aby Berlusconi místní obyvatele přesvědčil, že to vše míní zcela vážně, oznámil, že si od úterý hledal na internetu dům na Lampeduse. "Našel jsem jeden, velmi pěkný, a dnes ráno jsem si ho koupil," sdělil. Dodal také, že ostrov navrhne na Nobelovu cenu za mír.

Řím kvůli vlně přistěhovalců neustále žádá Evropskou unii, aby mu s imigranty pomohla. Vládě se nelíbí ani to, že Francie Itálii vrací běžence z Tuniska, kteří tam často chtějí odjet za příbuznými. EU ale ve středu oznámila, že běženci z Tuniska jsou většinou ekonomičtí imigranti a že za ně zodpovídají italské úřady. Mluvčí EU Cecilia Malmströmová sdělila, že Itálii jsou k dispozici evropské fondy. Zda ostatní státy unie uprchlíky přijmou, se ale nevyjádřila.