Přinejmenším do roku 2014 bude Rusko vyvážet do celého světa zbraně za miliardy dolarů. Obrovské množství zakázkek přitom přichází z Asie, která se obává z rostoucí modernizace čínské armády.

Mezi hlavní zákazníky ruského zbrojařství patří Indie, státy jižní Ameriky jako je například Venezuela, ale také africké státy, které v posledních měsících stále ve větší míře zasahují protesty obyvatel.

Největšími příjemci jsou ruského arzenálu je Uganda, Sýrie a Alžírsko, píše ve své zprávě nezávislé Středisko pro analýzu strategií a technologií (CAST).

Naopak obchod mezi Moskvou a Pekingem v poslední době poněkud stagnuje. Čína se totiž snaží vybudovat si vlastní zbrojní výrobu, informuje agentura Reuters.

Po Spojených státech je Rusko druhým největším vývozcem zbraní na světě. Podle odhadů CAST loni sjednalo zakázky na příští roky v rekordní výši 45 miliard dolarů (781 miliard korun). Podepsány jsou zatím dodávky za 15 miliard (přes 260 miliard korun).

Jen za loňský rok zákazníci od ruské strany nakoupili zbraně za 8,6 miliardy dolarů (149 miliard korun). A jeden z nejvýznamějších kontaktů Rusko uzavřelo s Indií, kam poslalo deset bojových letounů Su-30MKI a dvacet tanků T-90. V kontraktu se navíc zavazuje k dodávce 250 až 300 nadzvukových letadel během příštích deseti let v celkové ceně přes 35 miliard dolarů (608 miliard korun).

Rusko ale může přijít o další miliardy dolarů v souvislosti se zrušením objednávek do severoafrických zemí a na Blízký východ. Vzhledem k rozhodnutí OSN o schválení sankcí proti režimu Muammara Kaddáfího zahrnujícím také zbrojní embargo, tak jen v Libyi přichází přibližně o čtyři miliardy dolarů.