Předseda představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák měl při pátečním podpisu insolvenčního návrhu slzy v očích. Hušák to přiznal v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. ,,Když jsem to podepisoval, měl jsem slzy v očích, řekl Hušák. Podle něj nebylo jiné možnosti, jak řešit současné problémy firmy.

Šéf loterijní fimry také opět vyjádřil zklamání nad dřívějším podáním insolvenčního návrhu jeho letitým rodinným přítelem Romanem Ječmínkem. Ten podal insolvenční návrh na Sazku už před týdnem, kdy byl Hušák v nemocnici.

Podle Hušáka teprve až soud rozhodne o úpadku, začne ten pravý boj o Sazku. Hraje se o to, jak se změní její vlastnická skupina a kdo z věřitelů prodělá. ,,Jak management Sazky, tak ale i představenstvo a akcionáři, a naši věřitelé, se teď budou muset pomyslně posadit ke kulatému stolu a rozehrát několik šachových partií.  Jak ta šachová partie, nebo tyto šachové partie, dopadne je věc otevřená," dodal Hušák.

Mimo jiné se hraje o to, v jakém poměru a rozsahu se změní vlastnická struktura firmy. Představenstvo a vedení firmy bude podle Hušáka usilovat o to, aby sportovním svazům, kteří jsou akcionáři firmy, zůstal ve firmě co největší podíl.

O Sazku mají zájem velké finanční skupiny, zejména pak PPF Petra Kellnera. Sám Hušák ale boj nevzdává. Rád by vedl případnou reorganizaci loterijní firmy.

Na soudu kromě dvou zmíněných insolvenčních návrhů leží i návrhy dvou největších věřitelů Sazky, za nimiž stojí skupiny KKCG a PPF miliardářů Karla Komárka a Petra Kellnera.

Je pravděpodobné, že úpadek bude vyhlášen už začátkem příštího týdne, soud má k dispozici několik dokumentů z posledního měsíce, v nichž vedení Sazky otevřeně konstatuje, že je firma v úpadku.

Sazka prý výhry stále vyplácí

Hušák v České televizi také znovu popřel informace, že by Sazka neměla vyplácet výhry. ,,My normálně fungujeme, výhry vyplácíme, losujeme." řekl Hušák. Podle něj Sazka od začátku roku vyplatila na výhrách několik stovek milionů korun. Na otázku, jestli existuje nevyplacená výhra nad 100 milionů korun, ale ředitel Sazky už nedpověděl s vysvětlením, že je vázán loterijním zákonem.

Podle ředitele Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karla Korynty ministerstvo financí zaznamenalo jednotlivé stížnosti na nevyplácení výher. Hušák v zápětí sám přiznal jednu výhru, která není zatím celá vyplacena, ale v současnosti se vyplácí.

Insolvenční správce Cupka je zpět

Už v pátek poslal soud do Sazky znovu insolvenčního správce Josefa Cupku, který kontroluje management Sazky a schvaluje všechny majetkové operace nad 500 tisíc korun. Jmenoval také prozatímní pětičlenný věřitelský výbor, v němž jsou kromě tří firem kontrolovaných PPF a KKCG ještě Česká spořitelna a klíčový obchodní partner Sazky GTECH.

Věřitelský výbor spolurozhoduje o Sazce a soud musí k jeho vůli přihlížet. Nejde o definitivní konec vlády Aleše Hušáka v Sazce - ředitel, který se snaží pomoci otevřít dveře do Sazky skupině Penta, vlastníkovi konkurenční loterijní firmy Fortuna, má stále šanci, že se ve vedení Sazky, i když s omezenými pravomocemi, udrží ještě i několik měsíců - přesněji až do doby, než věřitelé rozhodnou o způsobu řešení úpadku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru