Přes čtvrt milionu lidí v sobotu v centru Londýna protestovalo proti ekonomické politice britské vlády a jejím rozpočtovým škrtům. Protest svolala odborová ústředna Odborový kongres (TUC), ale souběžně demonstrovaly v metropoli i menší skupinky, které napadaly obchody a banky na Oxford Street a především na Piccadilly.

TUC i policie odhadly počet účastníků na více než 250.000, deník The Daily Telegraph píše o 400.000 lidech a The Guardian dokonce o půl milionu. Na každý pád jde o největší manifestaci od roku 2003, kdy ulicemi Londýna pochodoval milion lidí proti válce v Iráku.

Pochod demonstrantů za hlasitého doprovodu bubnů, trubek vuvuzel a skandovaných hesel začal na nábřeží Temže a vyvrcholil shromážděním v Hyde Parku. Mezi demonstranty byli i studenti, lékaři, učitelé a důchodci.

Rodinná záležitost s krátkými střety

TUC usiloval o to, aby demonstrace byla "rodinnou záležitostí" a na pořádek dohlíželo 1000 odborářských pořadatelů. V průvodu byli rodiče s kočárky a dětmi a vládla poklidná atmosféra. Scotland Yard vyslal do ulic na 4500 policistů.

Na dalších místech britské metropole ale došlo k násilným, i když poměrně omezeným incidentům. Skupina Uncut protestovala u obchodu Topshop na Oxford Street ve středu Londýna - mimo trasu oficiální demonstrace. Podle skupiny se majitel Topshopu a poradce vlády Philip Green vyhýbá placení daní v Británii. Demonstranti házeli na obchod plechovky s barvami a na některých místech výlohy rozbili. Další obchody v okolí raději stáhly rolety.

Ke střetům došlo i v okolí Oxford Street, byla například rozbita výloha kavárny Starbucks. Část demonstrantů podle policie házela na příslušníky pořádkových sil i skleněné nádobky naplněné čpavkem.

Tyto střety byly však poměrně krátké a po nich se situace opět víceméně uklidnila. Incidenty nedosáhly intenzity násilí při prosincových protestech studentů proti zvýšení školného.

Ed Miliband: Alternativa existuje

Otevřená je ale situace v luxusním obchodě Fortnum and Mason na Piccadilly, který obsadilo asi 300 demonstrantů a někteří z nich vylezli na fasádu obchodu. Další se přetlačují s policisty, kteří se snaží obchod chránit.

TUC sdružuje 58 odborových organizací zastupujících na šest milionů lidí. Sobotní protest nazvala Pochod pro alternativu; zdůrazňuje, že vládní rozpočtové škrty jsou příliš hluboké a příliš rychlé, ohrožují růst a znamenají rozsáhlé omezování sociálních dávek.

Šéf opoziční Labouristické strany Ed Miliband na shromáždění v Hyde Parku zdůraznil: "Alternativa existuje. Nikdy by neměly být obětovány naděje příští generace na oltář dogmatického snižování deficitu. Je potřeba udělat některá obtížná rozhodnutí a některé škrty. Ale tato vláda jde příliš daleko a příliš rychle a ničí naše komunity," prohlásil Miliband.

Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů se snaží snížit vysoký deficit asi deseti procent hrubého domácího produktu a tvrdí, že chce jen udělat pořádek po 13 letech vlády labouristů. Labouristé a organizátoři protestu prohlašují, že krize a rozpočtový deficit jsou důsledkem neodpovědného jednání bank, které musely zachraňovat státní peníze.

Průzkum, který dnes otiskl list The Guardian, ukazuje, že veřejnost je v názorech na škrty rozdělená. Na 35 procent Britů si myslí, že jdou příliš daleko, 28 procent je považuje za přiměřené a 29 procent si myslí, že jsou příliš opatrné. Podle dalšího průzkumu, který v pátek zveřejnila televize ITV, je 56 procent dotázaných přesvědčeno, že by vláda měla program škrtů znovu zvážit.

Komentátoři také poukazují na to, že o škrtech se zatím převážně mluvilo a jejich dopady začnou být postupně cítit až od dubna. Zatím byla pouze zvýšena od začátku ledna daň z přidané hodnoty ze 17,5 procenta na 20 procent.

Nezávislý Úřad pro rozpočtovou odpovědnost ve středu snížil odhad letošního britského růstu na 1,7 procenta hrubého domácího produktu oproti 2,1 procenta, s nimiž počítal v listopadu.