Mobil místo karty

Co se změní

Banky a operátoři zakládají společný podnik Mopet cz, přes který půjde platit za zboží a služby v běžných i internetových obchodech. Platby si budou moci lidé posílat i mezi sebou.

Jak bude placení fungovat

Z pohledu zákazníka se budou platby (zjednodušeně řečeno) chovat jako složitější esemeska: nadiktujete své mobilní číslo, obratem od obchodníka přijde požadavek na zaplacení, který zákazník potvrdí svým osobním kódem - a bude mít zaplaceno.

Kdo bude smět službu využít

Každý, kdo se zaregistruje a do mobilu si nahraje potřebnou aplikaci. U Mopet cz dostane svůj miniúčet, z něhož se budou platby strhávat a který půjde dobíjet (rovněž přes mobil) z běžného účtu.

Už v polovině roku budou Češi u některých obchodníků moci platit namísto kartou nebo penězi mobilem, a tak si posílat mezi sebou i peníze.

Všichni tři mobilní operátoři spolu se čtyřmi českými bankami založili společný podnik Mopet cz, díky němuž by Češi měli dostat možnost nakupovat přes mobil široké spektrum zboží a služeb, platit složenky nebo nakupovat na internetu.

Princip nové služby spočívá v tom, že zákazník nadiktuje obchodníkovi (nebo tomu, komu chce poslat peníze) číslo svého mobilu nebo jiný devítimístný kód. Do mobilu vzápětí přijde požadavek na zaplacení, který zákazník potvrdí PIN - a bude mít zaplaceno. Tuto metodu vhodnou i pro klienty se staršími typy mobilních telefonů chtějí banky zavést od podzimu.

Stačí mávnout mobilem

již v polovině letošního roku chtějí Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR, VISA Europe a Telefónica O2 Czech Republic odstartovat svůj pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb založený na nové technologii.

Cílem šestiměsíčního projektu je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího provozu se zapojí po dvou stovkách klientů Komerční banky, Citibank a společnosti Telefónica O2. Terminály pro akceptaci bezkontaktních plateb mobilním telefonem budou vybaveny vybrané pokladny ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Plzni. Platební aplikaci, která bude nahrána na SIM karty mobilních telefonů výhradně v síti O2, poskytne karetní asociace VISA Europe.

"Mobilní platby jsou založené na nejmodernější bezkontaktní technologii NFC (Near Field Communication) a implementaci bezkontaktní antény, která je výrobcem zabudována přímo v mobilním telefonu nebo SIM kartě. Transakce probíhá přiblížením mobilního telefonu k terminálu, čímž je zaručena nejvyšší míra bezpečnosti při uskutečňování transakce," uvedl Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro ČR a Slovensko. Zároveň jsou mobilní platby, stejně jako všechny ostatní, součástí nejmodernější platformy Visa Europe pro zpracování veškerých transakcí s celou řadou bezpečnostních prvků, dodal.

Aplikace elektronické peněženky O2 Wallet, kterou vyvinula Telefónica, rozšíří použití mobilních telefonů i v dalších oblastech běžného života. Obsah dnešní klasické peněženky tak budou moci mít uživatelé na SIM kartě svého mobilního telefonu.

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet. Ta bude obsahovat platební kartu VISA pro platby v Globusu a Plzeňskou dopravní kartu pro platby v městské hromadné dopravě v Plzni. Pro komerční provoz se počítá s telefony Apple iPhone, BlackBerry, Samsung Galaxy II a dalšími zařízeními, která podporují technologii NFC.

Na příští rok plánuje komerční spuštění mobilních plateb na bázi NFC i konkurenční operátor T-Mobile.

Mobilní bankomat. Limit si určíte sami

Obecně byl měl systém fungovat tak, že se mobilní platby budou odčítat ze zvláštního účtu, který si každý bude moci nabít rovněž přes mobil. Při platbě tak nebude nutné poskytovat obchodníkům údaje z karet ani údaje o účtu, což může odbourat strach konzervativnějších lidí z nákupů a plateb přes web.

Na mobilní platby bude přitom možné stahovat částku z vlastního bankovního účtu, jakou člověk právě potřebuje. Přebytečnou sumu bude možné na bankovní účet kdykoliv vrátit.

"Lidé nebudou jako dosud potřebovat při mnoha platbách peněženku nebo kartu. Je to, jako by u sebe měli osobní bankomat," říká Tomáš Solomon, šéf Mopet cz.

Na projektu Mopet se podílejí Česká spořitelna, UniCredit Bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank, servis by ale měl být dostupný i klientům ostatních bank - s tím rozdílem, že toky peněz budou pomalejší.

V Keni to funguje

V Česku se zatím platí mobilem jen málo, například jízdenky, parkovné nebo lístky do kina. Podobné je to i v okolních zemích. Mobilní platby jsou rozšířeny spíše v rozvojových zemích. Třeba v Keni už úspěšně nahradily chybějící bankomaty a pobočky. Podobný projekt se nyní připravuje také v Nizozemsku.

Ve USA je možné platit pomocí bezkontaktní mobilní technologie v řadě obchodů včetně kaváren Starbucks.

Bankám i operátorům se to vyplatí

Pro banky, ale i pro operátory a obchodníky jsou mobilní platby příslibem větších tržeb. "Do deseti let se bankovnictví z internetu přesune na mobily," věří Lubor Žalman, šéf Raiffeisenbank.

Bezhotovostní platby jsou nyní v Česku stále třikrát nižší než platby hotovými penězi. Za výběry z bankomatů od klientů banky inkasují řádově koruny, navíc mají starosti s rozvážením hotovosti. Ovšem z platby kartou obchodník bance pošle až čtyři procenta z ceny nákupu. Poplatky obchodníků za mobilní platby bankám by měly být podobné. Operátoři se na nich také přiživí, budou mít část z nich.

Paralelně banky také testují bezkontaktní platební karty, které by dovolovaly platby menších částek (asi do 500 korun) pouhým přiložením čipu ke čtecímu zařízení. Lidé by tak mohli platit i třeba náramkem či hodinkami s čipem.