Napětí mezi Izraelem a Palestinci v posledních dnech roste. Výbuch silné nálože včera otřásl rušnou jeruzalémskou třídou. Byl to první pumový atentát v Jeruzalémě po sedmi letech.

Současně se obnovily střety na izraelské hranici s pásmem Gazy. Radikálové z palestinského hnutí Hamás tam po dvou letech obnovili útoky proti izraelskému pohraničí. Odvetné úterní izraelské nálety si následně vyžádaly osm mrtvých na palestinské straně.

Analytici soudí, že radikálové chtějí posledními útoky zabránit smiřování mezi radikálním Hamásem a umírněným hnutím Fatah, které vládne nad západním břehem Jordánu. Spory trvají od roku 2007, kdy Hamás zvítězil na Fatahem v pásmu Gazy a od té doby území vládne. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás minulý týden uvedl, že chce osobně navštívit Gazu a zahájit smírčí jednání.

Ukončení palestinského rozštěpení by také usnadnilo další jednání Palestinců s Izraelem. To si ale extremisté z Hamásu nepřejí.

"Domnívám se, že Hamás vystupňoval útoky záměrně, nepřeje si dialog," řekl palestinský analytik Talál Ukal.

Jeruzalém byl vždy cílem ozbrojených atentátů, poslední se ale odehrál v roce 2008.

Při včerejším bombovém útoku v Jeruzalémě, v době odpolední dopravní špičky, jedna osoba zahynula, zraněno bylo 30 lidí - z toho dvě těhotné ženy. Výbušnina byla umístěna v batohu na autobusové zastávce na velmi rušné třídě Jaffa, naproti autobusovému nádraží.

K odpovědnosti za atentát se nikdo nepřihlásil, podle policie jsou však za útokem bezpochyby palestinští radikálové. Ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič řekl, že útočníci umístili kilogramovou bombu na okraj chodníku.

Podobný atentát nezažil Jeruzalém sedm let, poslední větší útok se datuje do roku 2008, kdy Palestinci z východního Jeruzaléma zabili tři lidi, když najížděli stavebními stroji do osobních aut.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera kvůli útokům odložil svou cestu do Moskvy, kde měl jednat s prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Souvislost s novými nepokoji na hranici Izraele s Gazou je podle expertů zřejmá. V Izraeli vzrostla nervozita. Opět se začalo mluvit o možnosti obnovení ofenzivy do neklidného pásma Gazy. Při poslední ofenzivě na přelomu let 2008 a 2009, která rovněž byla reakcí na předcházející ostřelování izraelského území, zahynulo 1400 Palestinců.