Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se zatím neomluví své nástupkyni Renatě Vesecké a dalším někdejším či současným představitelům justice za své výroky o justiční mafii. Požádá Nejvyšší soud (NS) o odklad rozhodnutí, dokud se neprojedná její plánované dovolání, řekla ve středu. Podle rozhodnutí pražského vrchního soudu se bývalá šéfka žalobců měla za svá tvrzení omluvit do tří dnů po obdržení verdiktu - tedy do čtvrtka.

Benešová justiční představitele obvinila z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Odvolací senát letos v únoru po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že její tvrzení nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze.

"Omlouvat se zatím nebudu, podám žádost o odklad výkonu rozhodnutí," uvedla Benešová s tím, že se plánuje proti verdiktu dovolat. Pokud by na základě dovolání NS rozhodl, že se má případ znovu vrátit k obecným soudům, neměly by totiž podle ní o čem jednat.

"Žalobci by se již neměli čeho domáhat, požadovaná omluva by byla vyřčena a takovou omluvu nelze vzít zpět," uvedla Benešová. Dodala, že její postoj "neznamená jakékoliv pohrdání českou justicí či nerespektování žalobců v předmětné kauze".

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně zaplatí téměř 400.000 korun, které jí soud vyměřil jako náklady řízení. Proti této části rozhodnutí však Benešová podá ústavní stížnost.

Ovlivňovat kauzy? To se mafii daří

Benešová v prosinci 2007 označila v souvislosti s Čunkovou kauzou dnes již také bývalou nejvyšší státní zástupkyni Veseckou, jejího tehdejšího náměstka Karla Černovského, někdejšího místopředsedu NS Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova za "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury". Dodala, že se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří.

Justiční představitelé Benešovou zažalovali, někteří však v průběhu projednávání žaloby stáhli. Současná omluva se tak týká pouze Vesecké, Černovského, Kučery a Němce. Bývalá šéfka žalobců se také již omluvila Grygárkovi, o čemž rozhodl krajský soud.

Nezávislost soudů stranou. Rozhoduje politika

Prvoinstanční soudce Vojtěch Cepl v kauze dvakrát rozhodl ve prospěch Benešové, odvolával se zejména na svědectví ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové. Ta popsala tři setkání několika justičních představitelů, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování.

Účastnil se jich kromě ní Kučera, Němec a ve dvou případech Vesecká. Na schůzkách se Kučera údajně ptal na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadoval po ostravské žalobkyni, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům". Odvolací senát však výpověď Andělové nepřesvědčila.

Kárný senát pražského vrchního soudu na základě svědectví Andělové loni nepravomocně zbavil funkce soudce Kučeru s tím, že vyšetřování údajné korupční kauzy opravdu ovlivňoval. Bývalý místopředseda Nejvyššího soudu následně rezignoval, kárné řízení bylo zastaveno a prvoinstanční verdikt byl zrušen.