Zaměstnavatelé získají lepší možnost propustit simulující zaměstnance. Hodlá jim v tom pomoci ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Rozhodl se do novely zákoníku práce zařadit nový důvod pro výpověď - porušení neschopenky.

Drábkova novela zákoníku je nyní v připomínkovém řízení a v brzké době ji projedná vláda.

V tomto bodě má ministr předběžnou podporu i koaličních partnerů. "Porušení režimu pracovní neschopnosti by se asi dalo kvalifikovat jako porušení pracovní kázně. Takže zřejmě budeme pro," řekl HN ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS. Faktický lídr strany Věci veřejné Vít Bárta HN řekl, že zatím není s novelou přesně obeznámen, ale zneužívání sociálních dávek VV podporovat nebudou. "Zneužívání jakýchkoliv dávek, včetně nemocenské, je pro VV červený hadr," řekl Bárta.

Návrh vítají i zaměstnavatelé, protože úsporné kroky vlády na ně letos dopadly v podobě dalšího týdne nemocenské, který hradí ze svých peněz. "Je zcela v pořádku, když zaměstnavatel, který hradí 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, chce vědět, zda zaměstnanec tuto dobu nezneužívá," řekl HN mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Samotný návrh však zaměstnavatelům příliš nepomůže. Podle současných zákonů totiž nemají téměř žádné pravomoci zaměstnance kontrolovat. "Zaměstnavatel není Česká správa sociálního zabezpečení a nemá žádné pravomoci, takže když zaměstnanec řekne, že měl horečku a neslyšel zvonek, tak s tím neuděláte nic," komentovala návrh expertka na pracovní právo Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randl Partners.

Návrh kritizují i odboráři. "Tímto návrhem se zasahuje do sféry úplně mimo pracovněprávní vztah," řekl HN šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Podle jeho názoru by tím vznikl precedens, že by zaměstnavatel mohl i v budoucnu zasahovat do oblastí života zaměstnance, po kterých mu nic není.

"Představte si, že přijdete na oslavu, trochu se tam opijete, a pak se dozvíte, že zaměstnavatel tam poslal svého člověka, aby si pohlídal, kolik jste vypil, aby věděl, jaký pracovní výkon od vás může druhý den očekávat. V tom zkrátka spatřujeme obrovské riziko," řekl Samek.

Novela přináší i řadu dalších změn. Například rozšíření práce na dohodu ze 150 hodin na 300 a některá další opatření.

"Zneužívání jakýchkoliv dávek, včetně nemocenské, je pro vv červený hadr."

Vít Bárta
ministr dopravy, VV

Související