Státní zástupce navrhl potrestat peněžitou částkou prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala za to, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá, kauzu považuje za politickou. Soudkyně Iva Fialová včera rozhodla, že rozsudek vynese v pátek.

Šéf NKÚ má od státu nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si podle státního zástupce Pavla Poláka vybral v roce 2005 pětipokojový byt, v roce 2007 jej pak vyměnil za jiné dva byty. Úřad za tyto nemovitosti platil skoro 76 tisíc korun měsíčně. Podle žalobce převyšovalo nájemné přiměřenou částku a prezident NKÚ svou nehospodárností způsobil státu škodu ve výši minimálně 1,1 milionu korun.

V případě odsouzení hrozí Dohnalovi až pětileté vězení. Ten však již dříve uvedl, že nerozhodoval, kolik peněz se na jeho bydlení vynaloží. Částku prý schválilo kolegium NKÚ ještě před jeho příchodem do funkce.

Kdyby soud Dohnala pravomocně odsoudil, pak by jeho působení v čele úřadu skončilo. Prezident úřadu totiž nesmí být trestán.

Související