Blogy

Necelé dvě hodiny poté, co Japonsko 11. března odpoledne zasáhlo ničivé zemětřesení a následná tsunami, se ve světových médiích objevily první zprávy obsahující slovo Fukušima. Její operátor Tepco hlásil, že kvůli automatickému odpojení obou elektráren jsou čtyři miliony domácností bez proudu.

Ještě krátce před půlnocí ale zástupci Tepca ujišťovali, že "data o radiaci... nenasvědčují žádné odchylce od normálu ve všech jaderných elektrárnách."

Šestnáct hodin poté otřásl prvním reaktorem Fukušimy I výbuch vodíku. V příštích dnech došlo k nestandardním procesům prakticky ve všech šesti reaktorech: opakované exploze, nucené upouštění radioaktivní páry, tavení palivových tyčí...

Týden nato tak Mezinárodní agentura pro atomovou energii zvýšila stupeň závažnosti havárie na hodnotu 5. Tím byla doposud označována jediná jaderná havárie - v pensylvánské Three Miles Island v roce 1979.

Nejvyšším sedmým stupněm je hodnoceno černobylské neštěstí.

Technici nyní hlásí, že se ve Fukušimě daří obnovit přívod proudu a hodnota radiace v oblasti klesá. Podívejte se, jak se jedna ze tří největších jaderných havárií v dějinách vyvíjela od prvních otřesů dodnes.

(časové údaje odpovídají japonskému času)