Daň z nemovitosti

8 miliard

Tolik vybere stát ročně na dani z nemovitosti nyní. Do budoucna by se mohla tato částka zvýšit zhruba o polovinu, tedy na 12 miliard.

Daň z nemovitosti by měla být v budoucnu navázána na cenu pozemku. Podle plánu ministerstva financí by potom mohla její současný výpočet nahradit jednotná sazba. V některých lokalitách by díky tomu daň z domů nebo bytů i klesla, jinde, například v nejžádanějších částech Prahy, by se zvýšila až několikanásobně. "Nelze ji odvozovat od tržní hodnoty stavby. Spíš to odvoďme od tržní hodnoty pozemku. Nedává smysl platit stejnou daň za metr ve Vysočanech jako na Václaváku. Navázání daně z nemovitosti na cenovou mapu pozemků dává smysl," řekl HN ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten změny daně z nemovitosti oproti očekávání nezahrnul do první fáze reformy. Jeho úřad na ní ale pracuje. "Reálný termín je rok 2014, obávám se, že dříve se to nestihne," řekl HN náměstek ministra financí Ladislav Minčič, jehož tým nový zákon o dani z nemovitosti připravuje.

"Místo současných koeficientů, kterými mohou obce výši daně ovlivnit, je lepší mít různý daňový základ, na který použijete stejnou sazbu," dodal Minčič.

Cena pozemku by pak mohla být stanovena různě pro jednotlivé části obce. Mapy daňových základů by ministerstvo vytvářelo ve spolupráci s obcemi. Již nyní běží několik pilotních projektů. Kalouskův úřad očekává, že by celkově na dani mohl vybrat zhruba o polovinu více než nyní. "Celkově by nárůst nebyl dramatický. Násobek celkového výběru se mi zdá velmi diskutabilní," řekl Minčič. Koalice zvažovala zvýšení až na čtyřnásobek.

I mírnější celkové zvýšení by ale mohlo znamenat, že se někde daň z nemovitosti zvedne několikanásobně. Jinde by totiž mohla zůstat zhruba stejná, nebo dokonce klesnout. Nový zákon chce ministerstvo vládě předložit na podzim.