Euro by Česko mělo přijmout teď, dokud má společná měna potíže, tvrdí známý investiční bankéř Hans-Jörg Rudloff. Navíc dodává, že státům jako Česká republika ani nic jiného nezbývá, i když eurozónu ovládne Německo. A není to jediné překvapivé vyjádření, které Rudloff udělal v pátek v Praze na Fóru Hospodářských novin.

V rozhovoru pro HN ještě dodal, že privatizace už bylo příliš a že stát by si měl některé věci jako zásobování energiemi nebo železnice ponechat ve svých rukou. Rudloff tak dostál své pověsti člověka s netradičními myšlenkami i nápady.

Řecké dluhy mohou platit Němci

V Praze pronesl Rudloff přednášku na téma Přežije euro rok 2015? Podle něj euro přežije a eurozóně nic nehrozí. Situace eurozóny přitom nevypadá kvůli velkému zadlužení některých zemí nijak růžově.

EU musela vytvořit záchranný fond, z jehož prostředků půjčila předluženému Řecku a posléze Irsku, na které dopadly potíže jeho bank. Objevují se zprávy, že brzy bude neschopné splácet své dluhy i Portugalsko. Evropská centrální banka (ECB) nakupuje státní dluhopisy jižních zemí Evropské unie. Mluví se o potížích Španělska, na jehož záchranu by už evropské fondy nestačily. Itálie má dluh ve výši přes 115 % HDP.

Itálie nemá problém, její dluh je z větší části domácím dluhem. Španělsko také není problém, je ekonomicky silné, zavedlo úsporná opatření a bankovní sektor je tam silný, tvrdí ale Rudloff. Něco jiného je podle něj Řecko. Jeho potíže sice nejsou díky evropským půjčkám akutní, ale v roce 2013 by mohlo Řecko vyhlásit restrukturalizaci dluhů. Tedy to, že nezaplatí část vypůjčených peněz.

"Proč ale čekat na rok 2013 a neudělat dobrovolnou restrukturalizaci hned teď," ptá se Rudloff. Podle něj by se to obešlo bez velkého státního bankrotu, jaký proběhl třeba v Argentině v roce 2002. "Mohlo by jít o dobrovolnou dohodu s věřiteli a ti by na to přistoupili. Následky by pak nebyly velké," dodává. Podobně by mohlo postupovat i Portugalsko.

Připouští ale, že by si to vyžádalo nemalé náklady a že by státy musely pomoci některým evropským bankám, které vlastní řecké či portugalské cenné papíry. Podle Rudloffa ale tak jako tak budou potíže předlužených států řešeny na úkor evropských daňových poplatníků.

Třeba tím, že ECB s podporou hospodářsky silnějších evropských států včetně Německa odepíše dluhopisy Řecka i dalších předlužených zemí eurozóny, které vlastní. Německo se podle Rudloffa už ostatně rozhodlo, že do budoucnosti eurozóny bude investovat politicky i finančně. Většina německého obyvatelstva - asi 70 % - podle něj setrvání v unii i za velkou cenu podporuje. Cílem unie je teď politická jednota. Dojde i k ekonomické unifikaci.

Malé státy ekonomicky závislé na exportu do unie podle Rudloffa nemají jinou možnost než se do těsněji spojené Evropy zapojit. A to přesto, že je jasné, že Evropu ovládají silné země, zejména Německo a Francie. Kdyby nevyšel německý plán na další evropskou integraci, mohlo by se podle bankéře obrátit k Rusku. Rusku ostatně Rudloff věští "zářnou budoucnost". Režim prý provádí nutné reformy a kontroluje zemi bez velkých represí.

Které firmy neprivatizovat

Přesto je podle něj i pro malé země taková unie výhodná. A dokonce i s eurem. Rudloff to ukazoval na příkladu Švýcarska, jež má nezávislou měnu, ale jehož největším obchodním partnerem je EU. Posilování švýcarského franku vůči euru (od začátku finanční krize do dneška posílil o 24 %) vedlo ke snižování konkurenceschopnosti švýcarského zboží, a tím k ekonomickým potížím. Něco takového se podle Rudloffa může snadno stát i koruně. Silná koruna, nikoliv zadlužení, může prý podlomit českou konkurenceschopnost. "Měli byste přijmout euro brzo, a teď je to lepší, když má potíže. Můžete si vyjednat podmínky, například paritu eura vůči koruně, která pro vás bude příznivá. Zapomeňte na nezávislou měnu, jste příliš závislí na vývozu do Německa," radí Rudloff.

Na bankéře má Rudloff nečekané názory i na privatizaci. Podle něj by nebylo dobré privatizovat dále státní energetickou společnost ČEZ, české železnice nebo letiště. Pokud jde o energetické firmy, tvrdí, že po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima už nebude možné budovat nové nukleární elektrárny bez státních záruk a prostřednictvím polostátních společností. "Pokud chcete mít bezpečné jaderné elektrárny a elektřinu za rozumnou cenu, nemohou to dělat soukromníci," zdůrazňuje.

Stejně tak prý není možné soukromě zajistit kvalitní železniční spojení a zároveň cenově dostupné jízdenky. Železnice je podle něj jistým druhem monopolu stejně jako velké mezinárodní letiště, pokud je jako v Česku jen jedno.

 

Hans-Jörg Rudloff (71)

Předseda správní rady Barclays Capital, investiční odnože britské banky Barclays. Zároveň je šéfem Mezinárodní asociace kapitálových trhů. Je i ve vedení farmaceutické firmy Novartis a ruského polostátního naftařského gigantu Rosněfť. Působí v předsta-venstvu důlní firmy NWR, spoluvlastněné finančníkem Zdeňkem Bakalou, který je majoritním vlastníkem Economie, vydavatele HN. Rudloff, původem Němec, strávil mnoho let ve vedení švýcarských bank.

FOTO: HN - LIBOR FOJTÍK

"Měli byste přijmout euro brzo, a teď je to lepší, když má potíže. Můžete si vyjednat podmínky, například paritu eura vůči koruně, která pro vás bude příznivá."

"Pokud chcete mít bezpečné jaderné elektrárny a elektřinu za rozumnou cenu, nemohou to dělat soukromníci."